İlk Nefesi Çekmeyeceksin..

İlk Nefesi Çekmeyeceksin..Yedibölgeanadolu, 01.03.2011,

http://www.yedibolgeanadolu.com/yazar.asp?yaziID=974
Yedibölgeanadolu, 01.03.2011, Ayça MUTLUCAN, aycamutlucan@hotmail.com
Sigara yasağı en başından beri desteklediğim bir durumdu. Bir ara karşıt sesler para kazanamıyoruz gerekçesiyle seslerini çıkartsalar da artık sistem yerine oturmuş gibi görünüyor. Tabi yasağa uymayıp hala kapalı alanlarda içenler olmuyor değil. Bu durumda gerekli uyarıları bizim yapmamız veya gerekirse yetkililere şikâyet etmemiz gerekiyor. Elbet kendi sağlığınızı ve çocuğunuzun sağlığını düşünüyorsanız…
 
Dürüst olmak gerekirse ben açık alanda bazı yerlerde de, park gibi, sigara içilmesinin yasaklanması gerektiğini düşünüyorum. Açık alanda bile dumanlar üzerime üzerime geliyor. Kokusu ve üzerime sinen duman da ayrı… Sigara bağımlılarının nasıl sesler çıkarttığını şimdiden duyar gibiyim ve evet, gayet katı ve sertim bu konuda.
 
Sigara içmek isteyen gitsin evinde kendi ailesini zehirlesin, benim ailemi değil. Sağlıkla pazarlık olmaz, sigarasız bir ortamda bulunma hakkım var ve hayır ortalık yerlerde sigara içme hakkınız yok. Ortalık yerde kolunuza eroin şırınga edebilir misiniz? Veya benzer maddeleri kullanabilir misiniz? Bırakın ortalık yeri, normalde kullanmanız bile yasak. Sigara içmeyi savunanlar neden ortaya çıkıp uyuşturucu kullanımını serbest bırakın, kullanmak hakkımız! demiyorlar? Sigara da zaten uyuşturucu bir maddedir. Yalan mı? İçmeyen bir insanı bile ölüme götürebilecek bir maddeyi özgürce kullanılması bence yanlıştır! Eroin gibi diğer maddeler gayet masum kalıyorlar sigaranın yanında. En azından onlar sadece kullanana zarar veriyorlar.
 
Şu an gelişmiş ülke olarak tabir ettiğimiz Amerika gibi ülkelerde sigaraya karşı ciddi bir mücadele başlamış. Hali ile sigara üreten şirketlerin kar marjları düştü. Bu yüzden de gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelere(siz biz oluyoruz bu) doğru ağırlık verdiler. Kısacası bizleri zehirlesinler diye adamlara para verip, onları zengin edeceğiz, ediyoruz ve görünüşe göre etmeye devam edeceğiz. Bizim ülkede de yabancı marka kullanmak artistlik, sosyetiklik olduğundan baya talep edildiklerine şüphe yok. Biz ölmek için para vermeye devam edelim, en azından sosyetik havamızı atıp öleceğiz. Bu da bir avunmadır.
 
Dünya Sağlık Örgütü ne diyor? Dünya'da her on üç saniyede bir kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor ve bu rakama ölmeden önce yıllarca acı çeken insanlar dâhil değil diyor. Halamın kayınvalidesi sigara yüzünden bir bacağını kaybetmişti. Kadını defalarca sigara içmemesi konusunda uyardılar ama dinlemedi, içmeye devam etti. Sonunda diğer bacağını da kaybetti. Sonunda da sürüne sürüne öldü. Bunun gibi örnek bu Dünya'da çok. İnsanlar ise akılsız. Gördüklerinden ders çıkarmıyorlar, başlarına geldiklerinde ise çok geç oluyor. Tam bir kısır döngü… İnşallah insanlar kendilerini yavaş yavaş öldürmeye son verirler. Hadi siz içiyorsunuz, bari çocuklarınızı bu zıkkımdan uzak tutmak için çaba sarf edin. Yeni nesil sağlıklı olsun. Görüyoruz ki bunu bile yapmıyoruz. Geçenlerde haberlerde izledim. Sigara içme yaşı 11'e kadar düşmüş. Bence 11 yaşının daha altında. 8-9 yaşlarında çocukların püfür püfür sigara içtiğine şahit oldum. Yazıktır yahu!
 
Yazımı birkaç veri ile sonlandırmak istiyorum.
*1974-1994 arasında Birinci Dünya Ülkelerinde sigara tüketimi %10 azalırken,
*Az gelişmiş ülkelerde sigara tüketimi %67 artış gösterdi,
*2030 yılı itibarıyla sigara kullanımına bağlı ölümler %600 kat artacak, yani bu sayı şu an 1 milyondan, yedi milyona çıkacak.