‘Direksiyon başında sigara’ yasaklanmalı,

Direksiyon başında sigara’ yasaklanmalıMilliyet Ege, 21.02.2011,

http://www.milliyet.com.tr/-direksiyon-basinda-sigara-yasaklanmali/hilmi-gultay/ege/yazardetay/21.02.2011/1354878/default.htm
Milliyet, 21.02.201, Hilmi GÜLTAY, milliyetege@milliyet.com.tr
 
SİGARA tiryakisi dostlarım (ve tabii ki eşim)... Baştan söylüyorum, amacım, keyfinizi(!) kaçırmak değil. Biliyorum; sigaranın ‘ölüm’ getireceği gerçeği bile, sizleri zerre kadar korkutmuyor. Ancak ben yine de sizlere, trafik kazalarındaki ölümleri ve sebeplerini hatırlatmak istiyorum. Bunlardan biri de sigara kaynaklı dikkatsizlikler!

Biliyorsunuz, yeni düzenlemelerle, ‘dumansız hava sahaları’ genişletildi. Artık tüm kapalı mekanlarda, bu zehri içmek yasak. Sıkı denetimlerle ve ağır para cezalarıyla, yasağın tam olarak uygulanması sağlanıyor. Torba Yasa’yla, sigara içenlerin daha iyi denetlenmesini sağlayacak maddeler ayrıca getirildi.

Toplu taşıma araçlarında ve ticari taksilerde de sigara içmek yasak. Uygulamanın, ‘özel araçları’ da kapsaması taraftarıyım. Trafik Yasası gereği; sürücülerin, seyir halindeyken cep telefonuyla konuşmaları yasak. Neden? Dikkatleri dağılmasın, kaza yapmasınlar diye. Sigara aramanın/yakmanın/içmenin ne farkı var? O da dikkat dağıtmıyor mu? Sigarasını yakmak isterken, düşürdüğü için kaza yapan sayısız sürücü yok mu? Amaç, trafik kazalarını önlemekse, istisnasız, tüm sürücülere sigara içme yasağı getirilmeli.

Bu düşünceler çerçevesinde, ülke insanımızın sigara içerek kendilerine verdikleri bu zararları, hiç değilse trafikte başkalarına vermemelerini diliyorum. Yöneticilerimizin de, gittikçe ağırlaştırılan ceza uygulamaları yerine, küçük yaşta başlayan eğitim sistemine odaklanmaları, çok daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü iyi eğitilmiş, ‘örnek’ bir toplumda, yasaklar kendiliğinden ortadan kalkacaktır.