Bırakmak Belirli Bir Güne Değil, Size Bağlı!

Bırakmak Belirli Bir Güne Değil, Size Bağlı!Antalya Gazetesi, 20.02.2011,

http://www.antalyagazetesi.com.tr/?page=makale&y_id=&MID=1982
Antalya Gazetesi, 20.02.2011, Dilek AKINCILAR

Amerika kıtasının yerlileri 1492'de tedavi ve dini amaçlarla tütün üretimi yapıyorlardı. 1492 yılında şifa için üretimi yapılan bu madde yüzyılımızın hem keyif verirken hem de yavaş yavaş acı vererek öldüren zehri halini aldı. Dünya da nereye giderseniz gidin küçüğünden büyüğüne kadar sigaranın insan hayatını tehdit eden bir madde olduğu bilinmektedir..
Dünya her 10 saniyede bir kişiyi öldüren sigarayı neden bırakamıyorsunuz?
 
Nikotin sigaradan bir nefes alındıktan sonra hızla akciğere, oradan da hızla beyine gider. Nikotin beyinde ödül ve keyif duygusu yaratan ‘Dopamin' denilen bir madde salgılatır. Böylece gevşeme, stres azalması ve konsantrasyon artışı görülür. Bu durum bağımlılık yaratır.
Size keyif verirken hem size hem de çevrenizdeki insanlara da çok zarar veren bu maddenin içindekiler ise; Polonyum - 210 (kanserojen), Radon (radyasyon), Metanol (füze yakıtı),   Toluen (tiner), Kadmiyum (akü metali), Bütan (tüp gaz), DDT (böcek öldürücü), Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehri), Aseton (oje sökücü), Naftalin (güve kovucu), Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehri), Arsenik (fare zehri), Amonyak (tuvalet temizleyicisi), Karbon Monoksit (egzoz gazı), Katran (zift) Nikotin ve 3.884 toksik maddedir.
Ağacı kurt, insanı dert yer diye bir söz vardır, bence artık bu söze sigarayı da eklemek lazım yani Ağacı kurt, insanı ise sigara yer Siz zevkle sigarayı içerken o sizi ve yanınızdakileri yavaş yavaş ama sonucu dert ve acı vererek yaşamınızı yemekte. En önemlisi de bunu sigara içenler çok iyi biliyor.
Annemin, sigara tiryakisi aynı zamanda organ nakilli hastası beyle diyalogunu sizinle paylaşmak istiyorum.
Annemin nakilden sonra sigarayı bırakın çok daha sağlıklı olursunuz söyleminin ardından beyin de bu sigara benim babamın canını aldı bende onu bırakmamakla ondan intikam alıyorum şeklinde konuşunca annem oldukça şaşırıp bence siz ondan intikamınızı bırakarak alabilirsiniz sözünü de gülen bir sigara tiryakisi…
Sigara tiryakilerinin çoğu sigarayı bırakmamak için hep bir bahanesi vardır. Bu bahanelerinin asıl sebebi altında yatan söz ise açıkça ben sigarayı bırakacak kadar cesaretli ve iradeli değilim sözüdür.
9 Şubat sigarayı bırakma günüydü. Bence sigarayı bırakma günleri sizi hiçbir zaman cesaretlendiremez. Sigarayı bırakmak güne değil, size bağlı. Siz sigarayı bırakmak için caba harcamadığınız, cesaretli ve iradeli olmadığınız takdirde sigara sizden daha çok cesaret ve güç alarak sizi ve sizin sigara dumanınıza maruz kalanları süründürerek öldürmeye kararlı oluyor. Önce kendinizin sonra sevdiklerinizin acı çekerek ölümüne sebep olmayın…
Sigarayı bırakmak için bahanelere değil iradenize sığının…