Sigara nerede yasak, nerede değil?

Sigara nerede yasak, nerede değil?Milliyet Cadde, 18.02.2011,

http://cadde.milliyet.com.tr/2011/02/18/YazarDetay/1353741/Kekeme_kralin_oykusu
Milliyet Cadde, 18.02.2011, Asu MARO, amaro@milliyet.com.tr

Sigara yasağına karşı karışık duygular içerisindeyim. Bir tarafım yasaklara karşı çıkmak isterken, göz yanmasından, üst baş kokmasından, nefes daralmasından kurtulmuş biri olarak ilk kez bir yasaktan memnunum da doğrusu.

Kafelerin, barların, meyhanelerin durumu beni düşündürüyordu, onlar da dış mekan sobalarıyla, kapı önü sohbetleriyle bence gayet hoş çözümler ürettiler, sen sağ, ben selamet.

Fakat ilginç bir durum var: Hal Beyoğlu’nda, Asmalımescit’te, Cihangir’de, Nişantaşı’nda böyleyken, Kadıköy yakasında farklı yasalar hüküm sürüyor anladığım kadarıyla. Daha önce Benzin’lerde fosur fosur sigara içildiğinden söz etmiştim, haksızlık etmişim, neredeyse her yerde içiliyor.

Bağdat Caddesi’nde birbiri ardına açılan kahvehane mi, bar mı, restoran mı olsun karar verememiş, aynı anda kırk ekrandan maç yayınlayıp yapıp avaz avaz tekno müzik çalan, mönüsünde pizza- et- makarna- balık bulunan, nargile ve tavla servisini de eksik etmeyen mekanlar var ya... Hangisine girerseniz girin, “Burada sigara içilmez, cezası şu kadar...” tabelası ve yoğun bir duman karşılayacaktır sizi.

Dediğim gibi, çok yasakçı bir kafam yok, ama bu çifte standartla derdim var. Serbestse, herkese serbest olsun, yasaksa hepsine yasak.