Sigaradaki fotoğraflar dert oldu!

Sigaradaki fotoğraflar dert oldu!Para Dergi, 06.02.2011,

Sigaradaki fotoğraflar dert oldu!
http://www.paradergi.com.tr/gun7,319@300.html
Para Dergi, 06.02.2011, Özlem DOĞANER, ozlem.doganer@paradergi.com.tr
 
İÇKİ içilen alanların ve reklamların sınırlandırmasıyla ilgili düzenlemesiyle eleştiri yağmuruna tutulan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) son günlerde başı sigara paketlerinin üzerindeki fotoğraflarla da dertte. Sigara paketlerinin üzerindeki fotoğrafların ya kendisi ya da yakınına ait olduğunu ileri sürenler TAPDK'ya şikayet yağdırıyor.

Şikayetler ilginç. Örneğin, Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) bürokrat olduğunu ileri süren Necip Kirez isimli bir vatandaş TAPDK'ya telefon açarak Sigarayı bırakmak ölümcül kalp ve akciğer hastalıkları riskini azaltır uyarısının yer aldığı yürüyüş bandındaki kişinin kendisi olduğunu ileri sürdü. Kirez, O benim. Kaşına, gözüne, bakışlarına bakın o benim. Nasıl benden izinsiz o fotoğrafı
koyarsınız? Geçenlerde doktora gitmiştim. Orada benden izinsiz almışsınız diye şikayetini bildirdi. TAPDK yetkilileri, böyle bir durumun söz konusu olamayacağını açıkladı. Biz de yaptığımız araştırmada DPT'de Necip Kirez isimli bir bürokratın bulunmadığını öğrendik.
 
Yeliz Karadeniz isimli başka bir vatandaş ise sigara paketinde yer alan maskeli fotoğrafın kendi çocuğuna ait olduğunu ileri sürerek, bu fotoğrafın nereden ne şekilde temin edildiğini sordu. Sigara paketinin üzerinde Sigara içenler genç yaşta ölür uyarısının bulunduğu ve üzerinde morgda ceset bulunan kişinin babası olduğunu ileri süren Emre Baykara da, fotoğrafın nereden bulunduğunu sordu .
 
Gülden Gürel de Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensivanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur uyarısında yer alan fotoğrafın kendi yakını olduğunu ileri sürdü…
 
TAPDK, söz konusu fotoğrafların, kurumla birlikle üniversiteler, Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık örgütü temsilcilerinin bulunduğu komisyon taralından belirlendiğini açıklıyor. TAPDK yetkilileri, bu fotoğraflar üzerinden insanların dolandırıcılık yaparak TAPDK dan tazminat istediklerini söylüyor. Yetkililer, kendilerini arayanlara Bu fotoğraflar Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar tarafından oluşturulan komisyon tarafından belirleniyor. Fotoğraftakinin yakınınız olması milyonda bir ihtimal şeklinde cevap veriyor.