Sigara Yasağına Yeni Önlem,

Sigara Yasağına Yeni ÖnlemMilliyet Cadde, 03.02.2011,

http://cadde.milliyet.com.tr/2011/02/04/YazarDetay/1348026/SiGARA_YASAGINA_YENi_ONLEM
Milliyet Cadde, 04.02.2011, Ersin SÜZER, esuzer@doganburda.com
 
İzzet Çapa, mekanlarında sigara yasağının delinmesinin önünü geçemeyince, yeni bir yönteme başvurdu. Beyoğlu gazinosuna kavuştu. Son kuşak Çapa’dan kızlar partisi

Memleketçe yasaklara karşı bir zaafımız var. Yasakları delmeyi marifet mi sayıyoruz nedir? Daha çocukken yapma denileni yapmak için fırsat kolladığımızı düşünürsek... Geçen yıldan bu yana sigaranın kapalı alanlarda içilmesi yasak. Fakat sigara içenler bu yasağı delmek için  çırpınıyor. Yasağın en çok delindiği yerlerse eğlence mekanları.

Lokanta ve kafelerde yasağın uygulanması kolay. Ama bar ve kulüplerde yasak deliniyor. Müşterilerle mekan sahipleri karşı karşıya kalıyor. Rahatsız olanlar ve sigara içenler arasında gerilim yaşanıyor. Kulüpte ve barda sigara içilmesi gerektiği savunanlar, uyarılara rağmen sigaralarını yakıveriyor. Mekan sahipleri de başa çıkamıyor. Hal böyle olunca, İzzet Çapa ve ekibi denetimlerde ciddi miktarda ceza ödememek için, farklı bir yönteme başvurmuş. Geçtiğimiz hafta Maçka’daki Nahide Palas’taydım. Yetkililer de içerideydi. Yasağa uymayan müşterileri ikna edemeyen Nahide ekibi sonunda çareyi yetkilileri aramakta bulmuş. “Buyurun gelin, siz denetleyin” demişler. Yetkilileri görenlerin büyük çoğunluğu yasağa uyarken, bazılarının “Tamam cezayı kabul ediyorum” demelerine şahit oldum.
 
Sanırım bu yasağın tam uygulanması için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Yahu her yasağı da delmeye çalışmayalım. Sağlığımızı düşünelim.