Sigara Magandaları

Sigara MagandalarıGüneş Gazetesi, 29.01.2011,

http://www.memishoca.com/KoseYazilari.aspx
Güneş Gazetesi, 29.01.2011, Mehmet Memiş Hoca, memisce@gunes.com

Tüm kapalı mekanlarda, kamu kurumlarında, her türlü eğitim, sağlık üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve ikamete mahsus konutlar hariç; birden çok kişinin girebileceği binaların kapalı alanlarında sigara içmek yasak değil mi? Tabii ki lokantalarda, vapurlarda, otobüslerde, trenlerde, taksilerde de sigara içmek yasak değil mi? Siz öyle sanın. Yasak olmasına yasak da dinleyen kim? Denetleyen kim? Kanun bu yahu? Ama kanunun uygulanıp uygulanmadığını kontrol eden kim?

KANUN DİYOR AMA...

Kanun diyor ki; İhlalin olduğu yer kamu kurum ve kuruluşu ise şikayet, kurum idari görevlisine yapılır. Eğer yasağa lokanta ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi yerlerde uyulmazsa ilçe kolluk kuvvetlerine şikayette bulunulur. Eğer ihlal, eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri yerlerde olursa ilçe kolluk kuvvetleri veya Tütün Kontrol Kurulu İlçe Denetim Ekipleri ilgilenir. Sigara içme yasağı uygulanacak yerlerde, üst düzey yöneticiler, yasakların uygulanması konusunda bir yetkili görevlendirir.

YETİKİLİ FİLAN YOK

Bunların hepsi hikaye... İsteyen, istediği yerde fosur fosur sigara içiyor. Lokantaya gidiyorsunuz, içiyor. Taksiye biniyorsunuz, içiyor. Vapura biniyorsunuz, içiyor. Trene biniyorsunuz, içiyor. Hastaneye gidiyorsunuz, içiyor. Alış Veriş Merkezleri'ne gidiyorsunuz, içiyor. vatandaşlar verilen telefon numaralarını aramaya, verilen adreslere gidip şikayet etmeye zaman bulamıyor. Peki nerede üst düzey yöneticiler, yasakların uygulanması konusunda bir yetkili görevlendirecek maddesi? Neden uygulanmıyor? Neden bir görevli yok?

UTANMIYOR MUSUNUZ?

Bir dostum anlatıyor: Eskişehir Ekspresi'nde restorandayım. Biri sigara içiyor. Görevlilere söylüyorum. Biz müdahale edemeyiz. Güvenlik ediyor o da bugün yok, diyor. Ve adam yol boyunca uyarıları dinlemeyip fosur fosur sigaray içiyor. İçin kardeşim, isterseniz 10 paket için. Ama çevrenize bir milim bile zarar veremezsiniz. Hakkınız yok. Sizde hiç utanma, sıkılma yok mu? Devletin ulaşamadığı yerde, kanun dinlemez maganda mı oluyorsunuz? Öfkeli bakışlardan hiç mi rahatsız olmuyorsunuz? Devlet buna neden seyirci kalıyor? Anlamıyorum.