Sigara yasağı

Sigara yasağıwww.malatyaguncel.com, 16.01.2011,

http://www.malatyaguncel.com/author_article_detail.php?id=1501
Malatya Güncel, 16.01.2011, Ramazan DURMUŞ, rdurmus44@hotmail.com
 
Sigara yasağı adaletli yürütülüyor mu?
 
Kahvehanelerin son umudu da söndü ve Anayasa Mahkemesi, “kahvehanelerde sigara yasağı getiren kanun” hükmünün iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.
 
Şimdi yetkililer diyor ki; kış ayları ile birlikte sigara denetimleri de artarak sürecek.
 
Ben, 5 yıl önce “40 yıllık dosta veda” yazısıyla mendil salladığım sigara keşliğinden kurtulmanın heyecanı ile AKP icraatları içinde “Sigara yasağı”nı çok önemsemiştim.
 
Zaman zaman boyumdan büyük işlere kalkışıyor, kendimi “Fahri müfettiş” gibi görüyorum! Çünkü değil yanımda sigara içilmesine izin havalanan duman bile beni perişan ediyor.
Dünyada böyle bir adi kokunun dahi olamayacağını ne yazık ki 40 yıl sigara kullandıktan sonra öğrendim!
 
Elbette bu perişanlığım karşısında 5 yıl öncesinde fosur fosur çektiğim sigara yüzümden kahrımı çekmekten bıkmayan kıymetli eşimden ve çocuklarımdan aklıma geldikçe özür diliyorum!
Neyse bu veda edişin öyküsünü bir başka yazı konusuna bırakayım ve yasağın katılaşacağını ümit edenlere moral bozucu haberler vereyim.
 
Daha önce de bir yazımda açıkça ifade ettim. Sigara yasağı adaletli yürütülemiyor. Bazı kentlerimizde yetkililer bu işe sıkı sıkı sarılırken, bazı kentlerimizde işler iyi gitmiyor. Hatta bazı kentlerimizde de semtten semte, ilçeden ilçeye farklılıklar dikkatlerden kaçmıyor. Yasağa uyup kapıya kilit vuran kafe ve kahvehanelerin yanı sıra hiç yasak yokmuş gibi her masada küllük bile bulunduran cesaret timsalleri de var, biline! Bu insanların cesareti galiba denetim ekiplerinin cesaretsizliğinden geliyor!
 
Zaman zaman kendimi “Fahri müfettiş” gibi görüş gidip kontrol ettiğim birkaç kahvehane, şans oyunları bayileri ve özellikle at yarışı bayilerinde dumanlar ayyuka çıkıyor ama Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüz sayın Seracettin Çom, “İşletme sahibi bilsin ki oturan müşteriler arasından bir iki tanesi denetleyici arkadaşlarımızdır” uyarısında bulunabiliyor.
 
Doğrusunu söylemek gerekirse, sayın Genel Müdürümüz Seracettin Çom galiba yanıltılıyor! Denetlemelerin çapraz yapıldığını dile getirsen de sayın Çom, ekiplerin tanınsa da tanınmasa da görevini savsaklıyor! Bilesin!
 
Bana inanmıyorsan kentlerin özellikle de büyük kentlerin git varoşlarına gerçekleri gözlerinle gör! Zaten belediyeler esnaftan alacağı tepki ve bunun sonucunda aleyhlerine gelişecek oy endişesinden bir şey yapamadılar. Şimdi seçim arefesine girerken korkarım sigara yasağı kim vurduya gidecek!
 
Son sözüm, tanındığın için içeriye alınmamanız ile ilgili şikayetinize... Sayın Çom, siz makamınızda oturunuz ve cesur denetimciler ve fahri müfettişler için kolları sıvayınız. Belki o zaman sigara yasağında adaleti sağlayabilirsiniz! Güzel bir hizmetin kim vurduya gidişini de önlersiniz!