Sigara içme özgürlüğü!,

Sigara içme özgürlüğü!Yeni Asır, 13.01.2011,

http://www.yeniasir.com.tr/Yazarlar/ahmet_yazicioglu/2011/01/13/multi_yonetimi_bu_isi_biliyor
Yeni Asır, 13.01.2011, Ahmet YAZICIOĞLU,ahmet.yazicioglu@yeniasir.com.tr

İzmir Kahveciler Odası, kahvehanelere getirilen sigara yasağını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımaya hazırlanıyor. Oda Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, Anayasa Mahkemesi'nin, sigara yasağında ısrar etmesine adeta ateş püskürüyor:
- Esnafımızın hakkını korumak için nereye kadar gidilecekse oraya kadar gideceğiz!
Bildiğiniz gibi kapalı mekanlarda sigara içilmesi yasaklanınca, kahvehanelerin müşteri sayısı büyük ölçüde düşmüştü. Kahvehane sahipleri bu duruma isyan etmiş, Kahveciler Odası da sigara içme yasağı getiren Başbakanlık Genelgesi'nin iptali ve yürütmesinin durdurulması amacıyla Danıştay'a başvurmuştu. Danıştay'ın olayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıması üzerine, yüksek mahkemenin 2'e karşı 13 oyla yasakta ısrar etmesi, kahvehane işletenler arasında şok etkisi yaptı.
Kimseyi kızdırmak istemem ama, Anayasa Mahkemesi eğer böyle bir karar almasaydı, sırada kafeteryalar, barlar, birahaneler, restoranlar dahil tüm kapalı yerler vardı. Sigara yasağı tek tek delinecekti. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi'nin kararı son derece yerinde ve önemli bir karardır.
Yüksek Mahkeme'nin sigara içen üyeleri Osman Paksüt ve Engin Yıldırım, yasak kararına karşı çıkmış, ancak diğer üyeler yasağın devamı yönünde oy kullanmışlar.
Sigara içmenin bireysel özgürlük olduğunu bir türlü kabul edemeyenlerdenim.