Sigarada vergi 3,1 liraya çıkarsa..

‘Sigarada vergi 3,1 liraya çıkarsa 500 bin kişi ölmez’Habertürk, 24.12.2010,

HT Ekonomi 24.12.2010, Ali TEZEL, atezel@htgazete.com.tr
 
SİGARA vergilerinde yapılacak vergi artışıyla 1 milyon kişinin sigarayı bırakacağı tahmin ediliyor . Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) tarafından hazırlanan Türkiye ' de Tütün Ekonomisi ve Tütün Ürünlerinin Vergilendirilmesi raporu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü Başekonomisti Ayda Yürekli, en çok sigara içen 14 ülke arasında Türkiye ' nin 2. sırada yer aldığını söyledi. Yürekli, 2003 yılında sigaraya bağlı ölüm sayısı 54 bin. Tütün ürünlerinin tüketimine yönelik bir müdahalede bulunulmazsa 2050 ' de tütün ile bağlantılı hastalıklar nedeniyle ölecek insan sayısı yıllık 127 bine çıkacak. dedi. Yürekli ayrıca, 6,4 milyon gencin tütün ürünlerine başlayacağını ve bunlardan 2,5 milyonunun hastalıklar nedeniyle zamanından önce öleceğini öngördüklerini de söyledi.
 
FİYAT GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE DÜZEYİNDE
Yapılan araştırmalara göre, Türkiye 'de yetişkinlerin 3 'te 1'inin, erkeklerin yüzde 48’inin, kadınların ise yüzde 15’inin sigara kullandığını ve bu oranların giderek arttığını aktaran Yürekli şöyle konuştu :
Türkiye’de paket başına alınan maktu verginin 3,10 liraya ve oransal verginin yüzde 65'e çıkarılmasıyla 700 bin gencin sigaraya başlaması engellenebilecek ve 500 bin kişinin erken ölümünün önüne geçilebilecek. Ayrıca bu şekilde 4,1 milyar lira ek vergi gelirinin elde edilmesi de sağlanabilecek.
 
Türkiye ‘deki sigara fiyatlarının Avrupa’daki gelişmekte olan ülkeler düzeyinde olduğuna dikkati çeken Yürekli , Oysa biz Avrupa’da Estonya, Letonya, Kıbrıs gibi ülkelerden daha gelişmiş bir ülkeyiz, fiyatlar daha da artırılabilir dedi.