Gönüllü sigara müfettişliğine adayım

Gönüllü sigara müfettişliğine adayımAkşam, 08.12.2010,

http://www.aksam.com.tr/gonullu-sigara-mufettisligine-adayim-195y.html
Akşam, 08.12.2010, Yurtsan ATAKAN, yurtsan.atakan@aksam.com.tr
 
Sigara içilmesi yasak alanların kapsamı genişletilerek, üstü açık olmasına rağmen etrafı 135 cm'den yüksek duvarlarla çevrili alanlar da yasak kapsamına alınacakmış. Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer'in sigara yasaklarıyla ilgili açıklamalarından medyaya en çok yansıyan kısım bu oldu.
Yasa mevcut haliyle doğru düzgün uygulanamazken, yasakların kapsamını genişletmenin doğru bir strateji olmadığı kanaatindeyim.
Yasa zaten genellikle çok iyi hazırlanmış. Ancak kaliteli restoranların ve kurumsallaşmış restoran zincirlerinin dışındaki restoranlar arasında yasayı takan çok az. Denetim eksikliği nedeniyle yasayı delmenin akıllarınca pek çok yolunu bulmuş durumdalar.
İki katlı olanları sigarayı üst katlarında serbest bırakıp, olası denetim için alt katında sigara içirmeyip, denetime karşı zaman kazanıyorlar. Bahçesi olanlar, bahçeyi camla çevirip tepesine açılıp kapanır tavan yapıyorlar ve burası sanki açık alanmış gibi sigarayı serbest bırakıyorlar. Tavanı ise ya hiç açmadıklarını ya da sadece birkaç santim araladıklarını bilmem eklememe gerek var mı?
Bu restoranlar denetlenmiyorlar ve denetlenmediklerini gören diğer restoranlar da, nasıl olsa kimse ceza kesmiyor diyerek yasayı delen restoranları takip ediyorlar. Denetimsizlik sürdükçe yasakları delen restoranların da sayısı giderek artıyor.
Dolayısıyla sigara dumansız ortamlarda yaşama özgürlüğü getiren yasada ya da yönetmeliğinde geliştirmeler yapılacaksa bu geliştirmelerin yasağın kapsamını genişletmek yönünde değil, uygulanmasını yaygınlaştırmak, denetimini işler hale getirmek yönünde olması daha doğru bir strateji olur. Prof. Tuncer'in açıklamalarının en önemli kısmı da bunun için bana göre işin denetimiyle ilgili olan, gönüllü müfettiş uygulamasının getirileceği müjdesidir.
Avrupa ülkelerinde uygulanan ‘gönüllü sigara polisleri’ modelinin örnek alınabileceğini belirten Prof. Dr. Tuncer, “Trafikte gönüllü müfettişler var. Sigara yasağıyla ilgili de böyle gönüllülük esasına dayalı bir sistemin kurulması gündemde. Gönüllü sigara müfettişleri. Fotoğrafını çekersiniz, gönderirsiniz, cezası kesilir” diyor.
Gerçekleşirse, hayata geçirilirse işte bu yasanın uygulanması, denetimine işlerlik kazandırılması için çok önemli bir adım olacaktır. Buradan duyuruyorum, gönüllü sigara polislerinin ilk adayıyım.