Gizli Sigara İçimi Azaldı

Gizli Sigara İçimi AzaldıHürriyet, 21.11.2010,

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=16337247&yazarid=41&tarih=2010-11-21
Hürriyet, 21.11.2010, Uğur CEBECİ,  ucebeci@hurriyet.com.tr
 
Havayollarının uçaklarda sigara içilmesinin yasaklamasından sonra özellikle tuvaletlerde gizli sigara içimi olayları yok denecek kadar azaldı. Yapılan anketlerde birçok sigara tiryakisi bile yasaktan memnun olduklarını, ciğerlerini dinlendirdiklerini söylediler.
Son üç yılda tuvaletlerde gizli sigara içimi yüzde birin bile altına düştü. Ancak çeşitli nikotin sakızları ya da kollara yapıştırılan bantların özellikle uçak yolcuları tarafından yoğun olarak kullanıldığı biliniyor. Havalimanlarındaki eczanelerde hala en çok satılan ürünler arasında nikotin sakızları bulunuyor.
Öte yandan uçaklarda sigara içilmesinin yasaklanmasından pilotlar da etkilendi. Havayolu pilotları arasında yapılan araştırmalarda her üç pilottan ikisinin yasaktan sonra sigarayı bıraktığı saptandı. Kokpitte sigara içimiyle ilgili çok katı yasaklar olmamasına karşın pilotların sigaradan vazgeçmelerinin bir nedeni de kabin ekiplerinin servis için kokpit kapısını açmaları durumunda kokunun yolcuya ulaşmasının yarattığı sıkıntı.