Bayramlık notlar

Bayramlık notlarHürriyet, 19.11.2010,

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/16324947.asp?yazarid=149
Hürriyet, 19.11.2010, Onur BAŞTÜRK  obasturk@hurriyet.com.tr

Sigara yasağı konusunda Cengiz Semercioğlu’nun yazdıklarına katılıyorum. Birçok mekânda uzunca bir süredir sigara yasağı kendiliğinden deliniyor.


Buna artık alıştık diyebilirim.
Hatta bazı mekânlar var ki, tıpkı eski günlerdeki gibi üstünüz başınız sigara dumanı kokusuna bulanmış halde çıkıp gidiyorsunuz eve.
Yine de genelleme yapmak yanlış olur.
Kimi mekânlar da kesinlikle tolerans göstermiyor sigara içmek isteyene.
Gerekirse sert bir şekilde “sigara içmeyin” diye uyarıyorlar.
Ya da kibar çözümler üretiyorlar. Mesela geçen akşam Cihangir’deki Doğa Balık’ta pencere kenarında oturuyorduk. Pencereler açık.
Mekânda bizden başka bir masa daha var.
“Bir tane yaksak ne olur ki?” dedi içimizden biri. Ve deyiş o deyiş. Birkaç kişi birden yaktı sigara... Ama Doğa Balık’çılar gelip kibarca uyardılar:
“Arka masadaki müşterimiz astımlı olduğunu söyledi, çok rahatsız oluyormuş dumandan. Lütfen söndürür müsünüz sigaraları?”
Ve hoop bizimkiler hemen söndürdü bu uyarı üzerine sigaraları...
Cengiz’in bahsettiği yeni düzenlemeyle (artık belediye değil, valilik ve kaymakamlık ilgilenecekmiş kontrollerle) umarım tüm mekânlar yeniden sigara yasağını ciddi bir şekilde uygulamaya devam eder.
Çünkü şöyle şeyleri de sürekli duyuyorduk:
“Mekânlar yetkililere para yediriyor”, “Bazı mekanlar da sigara içen müşteriyi yetkililere önceden şu şekilde şikayet edip önlemlerini alıyorlar cezaya karşı: Valla biz uyardık müşteriyi, ama lafımızı dinlemedi”.