Neden devletin birimleri buna göz yumuyor?

Neden devletin birimleri buna göz yumuyor? Vatandaş olarak bunu bilmek istiyoruz..Eskişehir İstikbal Gazetesi, 01.11.2010,

http://www.istikbalgazetesi.com/?sec=2&yazarid=315&newsid=66442&sayfa=1
İstikbal Gazetesi, 01.11.2010, Ersin TABAK
 
Gazetemize mail gönderen ve Eskişehir’li bir işadamı olduğunu belirten vatandaşımız, Eskişehir’de belediyelerin yeterli denetim yapmadığını önü sürdü ve bu yüzden kenar semtler başta olmak üzere bir çok yerde Sigara yasağı’ na kimsenin uymadığını savundu. Vatandaşımız konu ile ilgili olarak şunları dile getirdi:
Türkiye’de çoğu illeri işim icabı gezen Eskişehir’ li bir işadamı olarak Eskişehir’in bir taraftan geliştiğini ve sıralamalarda üst basamaklara geldiğini görmek güzel bir durum. Fakat ne var ki Eskişehir bazı konularda da alt sıralara doğru ilerliyor ve ayrıca Avrupa kenti olmaktan uzağa gidiyor. Örneğin gördüğüm tüm illerde bir kaldırım asfalt yapılanması varken Eskişehir’de neredeyse şehrin merkezi haricinde hiçbir yerde yeniden asfaltlanma yol genişleme ve kaldırım yenileme çalışması yapılmıyor.
Ama asıl bahsedeceğim konu Eskişehir Büyükşehir ve alt belediyelerin zabıta birimlerini neredeyse hiç denetlemelerde görmüyoruz. Oysa ulusal haberlerde neredeyse çoğu büyükşehir belediyesinin denetlemelerini hiç kesmeden devam ettiği özellikle sağlık konularında hiç taviz vermediği görülüyor ve bu da ulusal medya ve TV’lere haber oluyor. Konu sağlık ve kanunlar olunca Eskişehir’de neden se Ne Zabıta birimleri ne de il sağlık ekipleri hiçbir çalışma içinde görülmüyor ya da biz mi görmüyoruz diyeceğim ama; denetlemelerin hafif olduğu bir gerçek. Çünkü şehrin neresine giderseniz gidin özellikle kenar mahallelerde halen SİGARA YASAĞINA uyan kahvehane dernek ve spor lokalleri neredeyse yok.
Peki Büyükşehir zabıta ekipleri ve alt belediyelerin zabıta ekipleriyle İl Sağlık ekiplerini şikayet üzerine mi hep denetleme yapıyorlar. Belirli günlerde belirli semtlere ani baskınlar yaparak nerede sağlık koşullarına ve kanuna aykırı işlemler uygulanıyor ve bunlar hakkında işlem yapılıyor mu? Maalesef bunu Eskişehir’de göremiyoruz. Çünkü bir vatandaş olarak diğer şehirlerle Eskişehir arasında çok fark var bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Sanki Eskişehir başka bir eyalet gibi. Diğer şehirlerde kapalı alanlarda sigara yasağı çok katı uygulandığı gibi kesinlikle üstü açık ve yanı açık olmayan alanlarda sigara içilmesine izin verilmezken kesinlikle söylüyorum Eskişehir ‘de kapalı alanlarda 1 yıl öncesine göre değişen hiçbir şey yok. Küllükler masalarda içerisi adeta dumandan görülmeyen dernek ve kahvehaneler o kadar çok ki zabıtanın gezmediği ve hiç uğramadığı adeta belli oluyor.
Büyükşehir ve İl sağlık ekiplerine buradan vatandaş olarak sesleniyorum. Keselerini doldurmak için insanların sağlıklarınla ve kanunları hiçe sayan bu işletmeleri neden hiç denetlemiyorsunuz. Vatandaşın aklına şöyle de bir soru gelebiliyor. İçeride bariz sigara içiliyor her şey görülüyor bunu hiçbir zabıtanın yada il sağlık müfettişinin görmemesi imkansız. Acaba bu işletmeleri devletin bu birimlerinden birilerimi koruyor da bu kadar rahat sigara içilmesine izin veriliyor ve yasak oralara hiç girmemiş. Diğer esnaf ta bunu görüp de sanırım bu uygulamanın zayıflığından olsa gerek onlarda sigaraya serbest getirmiş durumda.
Özetle Eskişehir’de gerçekten şehir merkezi de dahil sanki böyle bir yasak yok bu böyle açık gözle görülebiliyor ve neden devletin birimleri buna göz yumuyor vatandaş olarak bunu bilmek istiyoruz. Eskişehir’de her semtte 2-3 tane olan kahve ve dernekleri birer kez dahi olsa caydırıcılık için denetlemek bu kadar zor olmasa gerek. Umuyoruz bir kez bu yerler denetlense ve uyarı yazıları ve cezaları verilse caydırıcılık için büyük etken olacak.
Tabi ki bu sağlık denetlemelerinin sadece sigara yasakları için değil her yerde satılan et ve et ürünleri, tarihi geçmiş gıdalar için ve açıkta satılan yada sağlık etkenlerine dikkat etmeyen lokanta ve restaurantlar içinde yapılmasını ve bunu halk olarak görmeyi çok istiyoruz. Çünkü Eskişehirli olarak Belediye zabıta ekiplerini ve il sağlık denetleme ekiplerini hiç denetlemelerde görmüyoruz. Hadi vatandaş görmüyor diyelim Medyada takip etmiyor değil. Çünkü yerel gazetelerde de denetlemelerle ilgili hiçbir haber göremiyoruz yapılsa medya herhalde bunu haber yapardı değil mi ?
Eskişehir’in çağdaş ve gelişmiş şehirlerde daha üst sıralarda yerini alması temennilerimle.