Aromalı sigara alarmı çalıyor

Aromalı sigara alarmı çalıyorGüneş Gazetesi, 23.10.2010,

http://www.gunes.com/2010/10/23/yazarlar/y7.html
Güneş, 23.10.2010, Mehmet  Memiş Hoca, memisce@gunes.com

Gençlerimiz ve özellikle çocuklarımız bizlerin göz nurumuzdur. Onları her türlü zararlı madde alışkanlığından korumak için çırpınır dururuz. Aramızda kötüler yok mu? Çoook. Hatta evlatları ile ilgilenmeyip onları toplumdaki ner tuzağın içine iten aileler, anne babalar bile var. Çocuklarımızı korumak önce ailelerimizden başlıyor. Sonra bir numaralı sorumlu devlet. Toplumu bütün pisliklerden, tuzaklardan, kötü niyetli insanlardan koruyacak. Çocuklarımızı onların eline düşmekten korumanın başında da her türlü spor tesisleri açmak geliyor.

GÖREV DEVLETİN
Asıl söyleyeceğim konu daha başka. Devlet, gençlerimizi mesela sigara batağına düşmekten korumak zorundadır. Devlet, piyasa özgürlüğü bahanesiyle çeşit çeşit sigaralarla insanlara tuzaklar hazırlanmasına izin veremez. Mentöllü, kokulu falan filan derken şimdi bir de aromalı sigara tartışmaları başladı. Çilekli, portakallı, narlı sigara... Hatta alkollüsü bile var. Sigara üreticileri, insanlara zarar verecek ne kadar buluş ve yetenekleri varsa ortaya koyuyorlar. Dünya, çocukları ve gençleri hedef alan aromalı sigaraya şiddetli karşı çıkıyor. Biz ne yapıyoruz acaba sevgili okuyucularım? Biz ne yapıyoruz? Son günlerde bakıyorum uzmanlar alarm zilleri çalmaya başladı. Yeni bir yönetmelik hazırlandığı ve yönetmenlikteki boşluktan bu tür aromalı sigaraların ülkemize sızabileceği öne sürülüyor. Bu yeni yönetmeliği, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (TAPDK) hazırladığı bildiriliyor. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı 'Bu şekilde geçerse çocuk ve gençler için büyük tehlike oluşacak. Aromalı sigara tehlikesinin önü açılacak' diyor.

SAVAŞ VERMELİYİZ
Şimdi çok merak ediyorum. Tat olarak gençleri hedef aldığı açık olan sigara üreticileri Türkiye piyasasına girmek için TAPDK'ya baskı mı yapıyor acaba? Özellikle ABD'deki sigara üreticileri ile temas kuranlar mı var? Yasal izinle giremezse, kaçak yollardan girmeye çalışacak bu şirketlerle büyük savaşa hazır olmalıyız. TAPDK Başkanı Mehmet Küçük, 'Bu sigaralar için Kurumca izin verilmediği gibi bugüne kadar Kuruma hiçbir üretim ve ithalat başvurusu olmadı' diyor. Diyor ama, yeni hazırlanan yönetmeliğin açacağı kapıları merak ediyoruz.