Devlet destekli nargile

Devlet destekli nargileStar Gazete, 01.10.2010,

http://www.stargazete.com/istanbul/yazar/huseyin-emiroglu/devlet-destekli-nargile-298484.htm
Star Gazete, 01.10.2010, Hüseyin EMİROĞLU,hemiroglu@stargazete.com
 
4207 Sayılı Kanun ülkemizde tütün içmeyen 50 milyon vatandaşımızın anayasal hakkı olan temiz hava soluma hakkını teslim etmiştir. Bu kanunla tütüne kamusal alanlarda sınırlamalar getirilmiştir. Nargile bir istisna mıdır?
 
Devlet’in değişik birimlerine ait mekânlar, binalar ve alanlar işletmecilere kiralanırken Nargile ye izin vermemesi gerekmez mi? Tütün ile mücadele edilirken nargile teşvik mi ediliyor? Nargilenin yaygınlaşması ile devletin mücadele etmesi gerekmez mi?
 
Belediyeler Sağlık Bakanlığı’na karşı
İstanbul’da belediyelere ait  mekânlar nargile satıyor. Nargile sanki tütün içilen sağlığa zararlı aparat değil, bir kültür ürünü gibi takdim ediliyor. Sosyal bir etkinlikmiş gibi sunuluyor. Sağlık Bakanlığı tütünle mücadele ederken, belediyeler nargile teşvikçiliği yapıyor.
 
Bir belediyenin çok değerli bilim adamımızın adını taşıyan kültür merkezinin yanındaki belediyeye ait mekânın web sitesinden: “Biliyoruz nargile içmek gerçekten bir keyif işidir. Nargile keyfi için önemli bir unsur ortamın sakinliği ve huzurlu olmasıdır. Bu özelliklere sahip cafemiz ve çardak bölümümüzde nargile keyfi yapmak isteyen müşterilerimizi ağırlamaya hazırız.”