Sağlık ürünü reklamlarına dikkat!

Sağlık ürünü reklamlarına dikkat!Sabah, 14.08.2010,

http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/aytug/2010/08/14/saglik_urunu_reklamlarina_dikkat
Sabah, 14.08.2010, Yüksel AYTUĞ, yuksel.aytug@sabah.com.tr
 
Köşemizin kıdemli lojistik destek subaylarından, sevgili dostum Hakan Eracun televizyonda sıkça reklamı yapılan sağlık ürünlerinden birini gözüne kestirmiş. Ürünü satın almak için araştırma yaparken ortaya toplum sağlığını tehdit eden son derece ciddi bir konu çıkmış.
 
İşte Hakan'ın kendi ağzından o ilginç macerası: Sigarayı bırakmak adına bir ürün ararken televizyonda reklamı yapılan bir ürüne denk geldim. Bir yardımcı doçent doktor, uydudan yayın yapan bir kanalda uzun uzun ürünün faydalarını anlatıyor ve sonunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan (TKB) onaylı olduğu söyleniyordu. Ürünün internet sitesinden telefonuna ulaşıp kendilerine sordum. Onaylı olduğu teyidini verdiler. İçim rahat etmedi ve TKB'nin sitesinde yer alan Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü'ne (KKGM) ulaşıp birkaç kişiyi sabırla bekleyerek geçtikten sonra telefon ile Çiğdem Hanım diye bir yetkiliye ulaştım. Kendisine üründen bahsettim. Bana önce sitelerinde yer alan firmalardan bulabileceğimi (onaylı ürünler sitede yer alıyor) söyledi. Ürünün markasını verince ise başladı anlatmaya... Söz konusu ürünün böyle bir onayı yokmuş. Defalarca bu ürün ile ilgili cezalar verilmiş ancak verilen para cezaları ile ürünün getirisi arasında çok büyük fark olduğundan pazarlayanlar işe devam ediyorlarmış. Çünkü kazandıkları daha fazlaymış ve kanunda bu cezayı arttırmak veya para dışında başka bir ceza ile cezalandırmak mümkün değilmiş. Çiğdem Hanım bununla ilgili çalışmaların sürdüğünü, daha ağır cezalar için kanunun değişmesi gerektiğini ve reklam yapan kanalların reklam müdürleri ile bu konuda görüştüklerini belirtti. Televizyonlarda reklamı yer aldığı için konuyu belki köşenize taşırsanız birçok kişinin konudan bilgisi olur ve halkın sağlığına bir nebze katkıda bulunuruz.
 
Ayrıca ürünün sigara bırakmaya etkili olup olmadığını bilmiyorum. Belki etkili, belki zararsız ama TKB onayı olmadan varmışcasına halkı kandırmak, hele bunu Hipokrat yemini etmiş bir doktorun yapması beni çok üzdü. Ayrıca tüm TKB onayı var denen ürünler de www.kkgm.gov.tr sitesinden kontrol edilebilir.