Sigara yerine tutkulu aşk

Sigara yerine tutkulu aşkHürriyet Ege, 06.08.2010,

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/15495766.asp?mnID=15495766
Hürriyet, 06.08.2010, Deniz SİPAHİ
 
SEVGİLİ Ülgen Zeki Ok’un sigarayla ilgili uyarılarını dikkate alıyorum.
Değerli dostum, bu yazdıklarını güçlendirmek adına da şu araştırmaya dikkat çekmek istiyorum.
ABD’li bilim adamları, sosyalleşmenin ömrü uzattığını ve yalnızcılığın da sağlığa günde 15 sigara içmek kadar zarar verdiğini söylüyorlar.

Araştırmayı yapan Brigham Young Üniversitesi akademisyenleri...
Çalışmanın başındaki Julianne Holt-Lunstad adlı akademisyenler, 308 bin insan üzerinde ortalama 7.5 yıl boyunca arkadaşlık ve sosyalleşme araştırmaları yapmışlar; 148 farklı araştırmayı incelemişler.
Ve sonuç...
Yalnızlığın karşılığı günde 15 sigaraya denk geliyor.
Hatta yalnızlığın verdiği zararın obezitenin hasarından iki kat daha fazla olduğunu bile söylüyorlar.
Benim önerim...
Sigara zaten içmeyin...
Ama aşksız da kalmayın...
Hem de en tutkulu olanından...
 
Kahvehanelerde sigara ve hukuk
 
TÜRK Toraks Derneği Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nin İzmir’de düzenlediği “Anayasal Özgürlükler ve Sağlık Hakkı Çalıştayı” benim için çok bilgilendiriciydi. Örneğin; sigarayı deneyen her dört kişiden üçünün sonradan bağımlı olduğunu, bağımlı olan her 10 kişiden sadece birinin sigarayı kendi
iradesiyle bırakabildiğini bilmiyordum.

Kendileri içmeksizin, sigara içilen kapalı ortamlarda bulunanların saç teli analizlerinde çok sayıda sigara içmiş insanlardaki kadar nikotin saptandığına ilişkin bilimsel verilerden, geçen yıl içinde kapananların iki katı sayıda kahvehane açıldığından ve ödenen KDV’ye göre gelirlerinin artmış olduğundan da haberim yoktu.

Anayasa Mahkemesi’ne taşınan yasanın; sağlık, ekonomi ve hukuk alanının yetkin isimleri tarafından tartışıldığı Çalıştay’da, Prof. Dr. Mümtaz Soysal, bazı yasaklamaların özgürlük getirebildiğini söyleyerek, Atatürk’ün devrimlerini örnek gösterdi.

Turgut Kazan, özgürlüklerin çatışması durumunda hukukun öncelikleri belirlediğini; sigara içme özgürlüğünün, başkalarının sağlıklı yaşam hakkıyla çatıştığını ve kahvehanelerde çalışanların da sağlığının korunması gerektiğini vurguladı.

Danıştay’ın yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürürken kahvehanelerden “500 yıllık kültür” olarak bahsettiğini, aynı mantıkla daha eskilere dayanan “töre cinayetleri”nin de savunulabileceğini söyleyen Kazan, tütün dumanının zararlarının nasıl önlenebileceği konusunda bilirkişi görüşü alınmamış olmasını eleştirdi.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Ulusoy ise, genel bir yasağın engellenmesinin halka çekici gelebileceğini, ancak tıpkı uyuşturucuda olduğu gibi toplumun çıkarı için yasakların gerekli olabileceğini dile getirdi. Tüm hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin kararının da bu yönde olacağı
tahmininde birleştiler.

İzmir halkının sigara konusundaki yasal düzenlemelere uyum sağlamasını, bilinç düzeylerinin yüksekliğine bağlayan İzmir Valisi Cahit Kıraç’a katılıyorum.

(Prof. Dr. Ülgen Zeki Ok’un kaleminden, okulgen@superonline.com)