Yavaş Yavaş Ölmek

Yavaş Yavaş ÖlmekAntalya Gazetesi, 30.07.2010,

http://www.antalyagazetesi.com.tr/?page=makale&MID=1509
Antalya Gazetesi, 30.07.2010, Tayyar ÜNAL, tayyarunal@hotmail.com
 
SİGARA yavaş yavaş öldürürmüş. Acelemiz yok!..Nasılsa gideceğiz. Yavaş yavaş gideriz. Ne karışıyorsunuz keyfimize. Şöyle ağzımızın tadıyla yaşayamadığımız bir yana mutluca ve yavaş yavaş da ölemeyeceksek dünyaya gelişimiz niye?..

DÜNYA Sağlık Örgütü’ne (DSÖ’ye) her yıl kutladığı Sigara Bırakma Günü için çok kızgınız bir TC yurttaşı olarak. Çok şükür (!) sigaraya başlama yaşı 10’lara düşmüş ülkemizde. Bu nedenle tüm dünya düşman bize!..  Bizi, bu tür konulardaki başarımızı, kırdığımız rekorları kıskanıyorlar!..Biz bu kıskançlığı ‘çatlasa da, patlasa da’ ya çevirmeli, daha büyük gayretlerle, cansiperane  çalışarak, andığımız 10 yaş rekorunu,da kırmalıyız, yetişkinler olarak çocuklarımıza örnek olmalıyız!..Hedefimizi  Güney Amerika ülkelerinin önüne geçmek biçiminde yeniden belirlemeliyiz.

(*) NİKOTİNİ, katranı, karbondioksidi, başta olmak üzere 4000’den fazla kimyasal maddeyi içeren bir altın madeni sigara. Bu altın madenindeki 400 madde sayesinde biz hiçbir dış yardıma gereksinim duymaksızın ‘kanser’ olabiliriz! Ayrıca yaktığımız her sigarayla birlikte türlü radyoaktif maddeler, aseton, egzoz, roket gazı ve tüpgaz gibi organik oluşumlar da kazanıyor ülkemiz.  Biliyoruz ki ‘doğalgaz, moğalgaz’  diye diye tereyağ gibi eridi bütçemiz. Hiç mi yurt ve ekonomi sevgisi yok sigara içmeyenlerde? Eroin ve  kokain kullanabiliyor muyuz şöyle göğsümüzü gere gere!?. Hayır! Allah esirgesin bunlardan birini yakalatsak üzerimizde “Haydi kodese!..”Öyleyse ne demeye karışıyor DSÖ? Alımı ötekilerden kolay, ucuz ve de serbest. Bağımlılık etkisi maşallah eroinden ve kokainden daha fazla.  Uzmanlarına göre kimyasal bağımlılıktanmış sigarayı bırakamama.

BIRAKIN sigara içicilerinin yüzde 60'ını. Onlara zaten sözünüz geçmez; çünkü onlar kesinlikle sigarayı bırakmayı hiç mi hiç düşünmeyenlerden…Fakat ‘kararsız’ yüzde 30’u ‘kararlı’ya dönüştürerek; sigara düşmanlarının oyunu, propagandası ve dolduruşuyla  zayıf iradeli, sigarayı bırakmaya hazır dönek yüzde 10’u sigara düşmanları cephesine asker yazmayın!..Kıymayın  ülkemiz insanlarına, o insanların mutluluklarına!..Bırakın dertlensinler içsinler, mutlansınlar içsinler!..Böylece her 100 içiciden 50’si kesin hastalansın ki uzman doktorlarımız daha çok uzman kesilsin. Dolsun şu anlarda bomboş olan hastanelerimiz! 4 içiciden 1’i kansere ya da kalp hastalıklarına düçar olsun ki 4’te 3’ün süründüren hastalıklara (bronşit, amfizem, damar tıkanıklığı) karşı bir saygınlığı olsun! Sonra sigara içenlerin 20-30 yıl erken ölmesi Emekli Sandığı’nı  (ES) ve Sosyal Sigortalar Kurumu’nu  (SSK) ,yani, devleti de bütçe yönünden (kısacası ekonomik yönden) rahatlatmaz mı?..

SİGARA yavaş yavaş öldürürmüş! Acelemiz yok! Nasılsa gideceğiz! Yasaklamayın sigaramızı!..Televizyon dizilerinde ve televizyon filmlerinde  bir garip bulutla görünmez kıldığınız sevgili sigaralarımızın dumanlarına söz geçiremeyişinizle de  güldürmeyin çoluk çocuğumuzu , insanlarımızı!..
(*) Yazıdaki bilgiler 30.05.09 günlü Milliyet’ten, Sn Ayşegül Aydoğan’dan.