ahvelerde sigara yasağı devam etmeli

Kahvelerde sigara yasağı devam etmeliHürriyet, 12.07.2010,

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/15287840.asp?yazarid=95
Hürriyet, 12.07.2010, Osman MÜFTÜOĞLU
 
SON derece başarılı bir çalışmayla beklenen reaksiyonların hiçbirisi olmadan uygulamaya konan sigara yasağını şurasından burasından delme çalışmaları devam ediyor. Son delme gayreti de işin hukuksal boyutu dikkate alınarak yürürlüğe konulmaya çalışılıyor. Ben insan sağlığından daha değerli hiçbir şeyin olmadığına inanırım ve hukuk dâhil her şeyin insan için olduğunu oluşturulduğunu var edildiğini ya da üretildiğini kabul ederim.
Yasak herkes için
Bilimsel araştırmalar özellikle kalp hastalıklarından korunma söz konusu olduğunda sigara içiciliğini bırakmanın şart olduğunu, hatta bununla da yetinmeyip pasif içiciliğe de engel olunması gerektiğini kesin olarak göstermiştir.
Sigara yasağı içeni de içmeyeni de kalp krizinden korumaktadır. Özellikle hiç sigara içmeyen sağlıklı kişiler dikkate alındığında kahvehaneler restoranlar ve kamuya açık kapalı alanların tamamında sigara yasağı ısrarla sürdürülmelidir. Çünkü pek çok araştırma –ki bunların en yenisi İskoçya’da yapılan bir çalışmadır- sigara yasağının yürürlüğe girdiği ülkelerde kalp krizi ile karşılaşma olasılığında dramatik bir azalma olduğunu göstermiştir. Bu azalma yalnız sigara içenlerde değil, ağzına sigarayı sürmediği halde bile duman altı olup pasif içiciler için de söz konusudur.
Yasağın faydası çok
Eğer hastanelerimizde yatan kalp hastalarının sayısını arttırmak istemiyor, vatandaşlarımızın kalp krizinden, felçten ölmelerini arzu etmiyorsak bu yasağı korumaya ve ona sahip çıkmaya devam edelim.
Sigara içiciliğinin yalnız kalp krizinden ve felçten değil, kanserlerden, tıkayıcı solunum yolu hastalıklarından ve daha pek çok illetten korunmamızı sağladığını aklımızdan çıkarmayalım. Sigara dumanındaki binlerce zararlı maddenin damarlarımızın bağışıklık sistemimizin ve kanserden korunma araçlarımızın canına okuduğunu asla unutmayalım.
Toplumsal desteğe devam
Lokantalar, kahvehaneler, barlar ve topluma açık diğer kapalı alanlarda sigara içme yasağına devam etmemiz gerekiyor.
Sigara ile mücadelede iyi bir ivme ve güçlü bir toplumsal destek yakaladık. Bu desteği azaltacak, sulandıracak hiçbir şeye hoşgörü göstermeyelim. Havamızın kirlenmesine müsaade etmeyelim.