Türkiye’nin Kanserle Savaşı

Türkiye’nin Kanserle SavaşıBursa Hayat, 26.05.2010,

http://www.bursahayat.com.tr/?main=yazi&yazar_id=13&yazi_id=4710
Bursa Hayat Gazetesi, 26.05.2010, Serhat YAMALI

Türkiye'de her yıl 2,5 milyar dolar kanser tedavisi için harcanıyor. Avrupa ülkeleri arasında kansere en fazla para harcayan 6’ncı ülkeyiz. Bir kanser hastasının tedavisi 250 bin dolara mal oluyor. Kanser yapan en büyük etkenin sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.
Türkiye’de 15 yaşın üzerindeki kişiler arasında sigara içenlerin oranı yüzde 40. Yani her beş kişiden ikisi sigara içiyor. Bu oran erkeklerde yüzde 50-60, kadınlarda ise 20-25.
ABD başta olmak üzere Avrupa’da sigara içenlerin oranı her yıl yüzde 3 azalırken bizde her yıl yüzde 2-6 oranında artıyor.
Eğer kanser hastası sigarayı bırakamazsa kanser tedavisinin bir anlamı kalmıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, kanser olup da sigarayı bırakmaya çalışanların kullanacağı sigara bıraktırma ilaçlarının ücretlerinin ödenmesi yönünde bir çalışma yapıyor. Piyasada sigara bırakma tedavisinde kullanılan 2-3 ilaç var. Ödeme kapsamına yalnızca ilaçlar değil psikoterapi gibi yöntemler de alınacak. Doktorun vereceği rapor hangi yöntem doğrultusundaysa o tedavinin masrafı ödenecek. Sigarayı bırakma tedavisi maliyetinin 100 ile 1500 TL arasında olacağı öngörülüyor. Böylece 3 kanser hastasının tedavisi için harcanan para ile yaklaşık 10 bin kişinin sigarayı bırakması sağlanabilecek.

Kalbin En Büyük Düşmanı: Sigara

Erişkinlerde en sık görülen ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de önemli bir sağlık sorunu. Günde 4 sigara içmenin, hatta pasif olarak içmenin bile kalp damar hastalığı riskini artırdığı Hacettepe Üniversitesi ve Türk Kardiyoloji Derneğinin yayınladığı çalışmalarla kanıtlanmış durumda.
Türkiye’deki ölümlerin yaklaşık yarısı kalp ve damar hastalıklarına bağlı. Ülkemizde kanserden ölen her 1 kişiye karşılık 4 kişi kalp damar hastalıklarından yaşamını yitiriyor. Trafik kazalarında ölen her 1 kişiye karşılık ise 30 kişi kalp damar hastalıklarından hayatını kaybediyor.

Sağlıkla kalınız…