Sigara İçmeyenler İsyan Etti

Sigara İçmeyenler İsyan EttiMilliyet Cadde, 26.05.2010,

http://cadde.milliyet.com.tr/2010/05/26/YazarDetay/1242670/Ne_Etro_gomlekmis_
Milliyet Cadde, 26.05.2010, Mehveş EVİN

Pazar günü CADDE’de kahvehanelerin sigara yasağından sonraki durumu ve sigara yasağıyla ilgili önerilerime okurlardan bazıları fena halde içerlemiş. Çok haklı oldukları noktalar da var. Uçakta, hastanede, bankada olduğu gibi her türlü kapalı mekanda sigara içilmemesinden ben de gayet memnunum. Ancak bazı işletmelerin ‘alkol ruhsatı’ gibi ‘tütün ruhsatı’ almasının tartışılabilir olduğunu düşünüyorum. Kimbilir, belki de Japonların ürettiği dumansız sigara meseleyi halledecek.
 
SİGARA İÇENE AYRI MEKAN OLMAZ: “Sigara ile ilgili dünkü yazınızı üzüntüyle okudum. Özellikle de yazınızı bitirirken verdiğiniz örneklerin ne kadar yanlış olduğunu söylemek istiyorum. Diğer zararlı gıdalarla sigara arasında çok önemli bir fark var. Bu gıdaların hemen hepsi sadece tüketene zarar veriyor. Sigara ise öyle lanet bir şey ki 20 sigara içmeyen kişinin olduğu bir ortamda bir kişi içse diğerleri zarar görüyor.
Geçen akşam Ghetto’daydım. Ayhan Sicimoğlu’nu büyük bir keyifle dinledik, gayet güzel eğlendim. Tabii ki kapalı mekan olduğu için sigara içilmiyordu. Mekan da gayet doluydu. Daha önceleri olsa gözlerimiz yanar, nefes alamaz hale gelirdik, eve döndüğümüzde üzerimizdeki giysileri balkona atar, o halimizle yatağa girmeye iğrenirdik. Oysa o akşam çıkışımızda bu yeni yasaya bir kez daha şükrettik.
Herhangi bir kişinin mantıksız bir şey söylemesi dumansız hava uygulamasının mantıksız olduğunu göstermez. Orhan Kural öyle demiş, ben de diyorum ki kahvehane iyi iş yapmıyorsa o da dükkanını dönüştürsün. Başka bir hizmet versin. Dumansız hava kanununda yapılacak en küçük bir esneme de dumana geri dönüş demektir. Saygılarımla.”- Murat Elgün
 
HAVA DÜZELDİ EZİYET BAŞLADI: “Havaların iyileştiği bu günler sigara içenlerin sigarasızlara eziyetinin arttığı günlerdir. Sizin ve insan sağlığını önemsemeyip sadece cebine giren paraya bakan işletmelerin bakış açısından ise işlerin açılması olarak yorumlanıyor. Çözüm olarak sigara içilebilen mekanlar öneriyorsunuz. Öncelikle böyle bir uygulamanın denetimini ve tahsis işini hangi merci yapacak, rant ve rüşvet olmadan uygulanması imkansız bir öneri. Sigara yasağı görünüşte var gibi ama asıl güzel günlerde açık havası olan sosyal ortamlarda bu pis illetin bağımlıları yüzünden sigarasızlar olarak duman altı olduğumuzun bilmem farkında mısınız?
İyi havalarda sigara içmiyoruz diye kapalı mekanlarda mı duracağız sizin bu mantığınızla. Bilakis halkın faydalandığı tüm sosyal ortamlarda sigaranın yasak olması lazım. Kusura bakmayın sağlığımızı pazarlık konusu yaptırmayacağız!”- M.İ.