Sigarayla böyle savaşılır

Sigarayla böyle savaşılırHabertürk, 09.02.2010,

HT, 10.02.2011, Rahşan GÜLŞAN, rahsangulsan@htgazete.com.tr
 
Son zamanlarda izlediğim en dramatik en sarsıcı görüntülere sahip bir anti sigara reklamından bahsetmek istiyorum. Çünkü izlediğim ilk andan beri görüntüler gözümün önünden gitmiyor. Hemen gözlerim yaşarıyor. İlk izlediğim an gibi hıçkıra hıçkıra ağlamıyorum ama fena oluyorum işte hatırladıkça. Kısa film sanki bir emeklilik sigortasıymış izlenimi yaratıyor ilk an. Görüntüdeki babamız yaşlarındaki abi erken gelen emekliliğinden, güneye yerleşip domates ekiyor olduğundan bahsedecek diye düşünüyorsunuz birkaç milisaniye. Ama öyle olmuyor.
 
Metalik bir sesle Adım Mehmet Nuhoğlu diyor boğazını tutarak. İşte o an o babacan insanın gırtlak kanseri olduğunu ve ses tellerini kaybettiğini anlıyorsunuz. Mehmet Nuhoğlu ortaokuldan beri sigara tiryakisiymiş. Koku ve tat alma duyularını tamamen kaybetmiş. Gırtlak ve akciğer kanseriymiş. Akciğer kanserine biricik dayısını kurban vermiş biri olarak bu cümleden sonrasını dinlemem mümkün olamadı ilk seferde.
 
Sonra eşi konuşuyor Mehmet Nuhoğlu’nun. Sonra da Sağlık Bakanlığı’nın Sigara Pişmanlıktır sloganının ardından 171 numaralı sigarayı bırakma hattının logosu giriyor.  Bu şimdiye kadar izlediğim en güzel çekilmiş en cesur ve en acıtıcı sigara bıraktırma filmi. İzledikçe canım çok yanıyor. Ama biliyorum tiryakileri hayatın acı ve tahammül edilmesi en zor gerçekleriyle yüzleştirmek gerek.
 
Sevgili Mehmet Nuhoğlu’nu cesareti dolayısıyla kutluyorum ve Allah’tan şifa diliyorum. Sağlık Bakanlığı’nı da bu harika prodüksiyon için kutluyorum .