Sigara tiryakilerine Hıncal penisilini

Sigara tiryakilerine Hıncal penisiliniHürriyet, 10.01.2010,

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/13433317.asp?mnID=13433317
Hürriyet, 10.01.2010, Erman TOROĞLU, etoroglu@hurriyet.com.tr
 
İSPANYA Sağlık Bakanı’nın 16 Aralık’ta Dünya Sağlık Örgütü’nün Cenevre ofisine bir açıklaması oluyor. Diyor ki, “İspanya’da kapalı yerlerde sigara içilmesinin ne kadar hatalı olduğunu gördük. Ocak ayı içinde de tam dumansız hava sahası uygulamasına geçeceğiz.” Yani o Hıncal Uluç’un dediği gibi İspanya’daki olay, mükemmel şekilde yürümemiş ki, değiştirdiler. Neymiş efendim Hıncal Uluç’u, Güneri Civaoğlu ve Mehmet Yakup Yılmaz’ı sigara firmaları Madrid’e götürmemiş. Kim götürmüş peki onları? Sigara yasağı ile büyük iş kaybına uğrayan restaurant, gece kulüpleri ve kafelerin üye oldukları dernek. Bunlar olacak, normal. Yıllar önce uçaklarda, otobüslerde içiliyordu sigara. Yasaklayınca ne kavgalar çıktı. Şimdi de çıkması doğal.
Benim garibime giden şu. Hıncal Uluç gibi Güneri Civaoğlu gibi, Mehmet Yakup Yılmaz gibi yazılarıyla, konuşmalarıyla toplumu yönlendiren insanların sanki sigara çok faydalıymış gibi hareket etmeleri. Hoş bu konuda Güneri Civaoğlu ve Mehmet Yakup Yılmaz’dan net tavır görmedim ama Hıncal Uluç işi o hale getirdi.
Saygısızlık yapıyorlar
Bana salladığı yazısında neredeyse, “Sigara o kadar faydalı ki her gün çoluk çocuk ekmek arası yapsın, bir kaç tane götürsün” diyecek. Biz sigara paketlerinin üzerinde, bizden daha geri olan ülkelerdeki uygulamayı bile henüz yapamadık. Tayland’daki satılan sigaraların paketlerinin resimlerini görüyorsunuz.
Ey Hıncal Uluç, Türkiye’de sigara içen 50 yaşındaki üç kişiden, ikisi ölecek. Örnek de burada. Sigara içmeyi nasıl savunursun, onu anlayamıyorum. Yıllardır sigara içenler, içmeyenlere saygısızca davrandılar. Ben kapalı yerlerde sigara içmediğim halde perişan oldum. İçmiş kadar oldum. O kadar seviyorlarsa çıksınlar bulundukları yerden dışarıya, oralarda içsinler. Onları tutan mı var? Neymiş grip olacaklarmış. Onu da ben düşünmeyeyim Hıncal. İstersen al eline bir iğne. Kalçadan millete, “Hıncal penisilini” yaparsın. Tabi ki vaktin ve gücün varsa.