Erdoğan kaç kişinin hayatını kurtarmıştır!

Erdoğan kaç kişinin hayatını kurtarmıştır!Gazeteport, 05.01.2010,

http://www.gazeteport.com.tr/YAZARLAR/NEWS/GP_612077
Gazeteport, 05.01.2010, Yavuz SEMERCİ, yavuz.semerci@gazeteport.com
 
Konuya popülist bir giriş yaptığım söylenebilir ama ciddiyim:
Tayyip Erdoğan, biraz da kişisel bir nefret üzerine kurguladığı katı sigara yasağı binlerce insanın hayatını kurtarmıştır. Ve kurtaracaktır.
Ve katı sigara yasağında geri adım atmak, buna yönelik lobi yapmak, halkın çıkarlarından çok sigara tekellerinin savunucu olmaktır.
Ve sigara yasaklarının işletmelerin cirolarında düşüşlere yol açtığı düşüncesi de doğru değil.
Elbette kimi işyeri, kahvehane bundan etkilenmiştir. Ancak rakamlar (belki de ilk kez yayınlanıyor) sigara lobilerinin hoşuna gitmeyecek.

***
İkram sektöründe toplam işyeri sayısı, sigara yasağından sonra düşüş göstermemiş. Tam tersi Aralık 2009 da 929 bin olan işyeri sayısı, Ekim ayında 956 bine çıkmış.
Aynı şekilde yemek sektörü ve alkollü içki servisi verilen işyeri sayısında yaklaşık 20 bin artış var.
Ve bu işyerlerinden alınan KDV’ye bakalım: 2009 yılı Ocak ayında ikram sektöründe işletmelerden alınan KDV miktarı 835 milyon TL iken, 2009 Ekim ayında (yani yasak başladıktan sonra) 1 milyar 55 milyon TL’ye yükselmiş.
2009 Temmuz ayında yürürlüğe giren kanun ile Temmuz-Kasım aylarında, Türkiye’de son beş yılın en düşük sigara tüketimi gerçekleşmiş. 2007 yılının aynı dönemine göre 233 milyon paket, 2008 yılının aynı dönemine göre 185 milyon paket daha az sigara içilmiş. (5 ayda 2 milyar paket sigara tüketiliyordu)
Bu rakamlar yüzde 10’luk bir düşüşe denk geliyor. Ayrıca söz konusu dönemde Türkiye yüzde 3.3 küçülürken, restoran ve kahvehanelerin de içinde yer aldığı sektörün geliri yüzde 5.2 artmış. 
Bu rakamları Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı verdi. Maliye sormuşlar, verileri almışlar…
Dün öğlen Dağlı ile sohbet ettik.
Öncelikle verileri aktardım size.
Çünkü büyük bir yalan etrafında lobi yapmaya çalışanlar var. Özellikle sigara firmaları. Kendi ülkelerinde savaşı kaybeden ve giderek güç kaybeden uluslararası firmalar (dünyanın en çok sigara tüketilen 10 pazarı) Türkiye’yi kaybetmemek için her yolu deniyorlar.

***
SSUK Başkanı Dağlı meslek hayatı boyunca sigaranın yol açtığı kanserli hastaların acı çekmesini izlediğini belirtirken, “Sigara tüketimini azaltacak her türlü yolu denemeliyiz. Ve yasağı katı şekilde uygulamaya devam ederken, sigara fiyatlarını da artırmalıyız” görüşünde. Verdiği rakama göre dünyada sigarada yüzde 10 fiyat artışı tüketimde yüzde 5 oranında bir azalma yaratıyor.

***
Gazeteciliğim boyunca benzinin en yüksek fiyatla bu ülkede satılmasını eleştirdim. Bununla ilgili sayısız haber yaptım. Aynı şekilde, (sigarayı bırakmadan önce de şimdi de ) sigara fiyatlarının yükseltilmesini savundum. Sigara içenlerin yaşadığı sağlık problemlerinin tüm topluma maliyeti olduğunu ve içenlerin bunun bedelini sigarayı satın alırken ödemesi gerektiğini düşünüyorum.
Tekrar yazının başına döneyim. Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeye yaptığı en büyük iyilik nedir diye sorarsanız, sigara yasağı ve bu konudaki tutumunu gösteririm. Onun sayesinde belki de milyonlarca insan daha sağlık ve uzun yaşayacak. Bundan daha büyük hizmet olur mu?