Sigara yasağını sakın sulandırmayın,

Sigara yasağını sakın sulandırmayınPosta, 01.01.2010,

http://www.posta.com.tr/siyaset/YazarHaberDetay/Sigara_yasagini_sakin_sulandirmayin.htm?ArticleID=13714
Posta, 01.01.2010, Hakan ÇELİK, hakan.celik@posta.com.tr
 
Geride bıraktığımız yılın bana göre en önemli adımlarından biri kapalı yerlere getirilen sigara yasağıydı. Dünyada en çok sigara tüketen ülkelerden Türkiye’nin böyle bir yasayla daha sağlıklı olabilmesi adına önemli adım atıldı. Bu süreci en başından beri izliyorum. Yıllardır sigara karşıtı yazılar ve programlarla bugüne gelinmesinde önemli rolüm olduğuna da inanıyorum. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve hükümet, halkın büyük bölümünün direncine rağmen yasanın arkasında durarak çok önemli bir iş başardı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de yerel seviyede bu uygulamayı yıllar önce başlatan isimlerden biridir. Mustafa Sarıgül, sigara içmeyenlerin korunmasının yolunu açan çağdaş düzenlemenin öncüsü olmuştu.
 
Sigara yasağının başladığı günden bu yana Türkiye’de sigara tüketiminin hissedilir ölçüde azaldığı biliniyor. Her yıl kanserle mücadele için ödenen faturanın milyarlarca doları bulduğu bir dönemde kanserin en büyük tetikleyicisi sigaraya karşı kazanılan bu zafer çok önemli.
 
Ancak yeni yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden daha birkaç ay geçmişken şimdi birileri bu yasağı delmeye çalışıyor. Milyarlarca dolarlık güce sahip sigara lobisi zaten Türkiye’nin getirdiği yasaktan ötürü çok rahatsızdı. Şimdi el altından sigara tiryakilerini ve cafe restoran gibi mekanları işletenleri kışkırtarak yasağı sulandırmaya çalışıyorlar. Maalesef kimi milletvekilleri de insan hak ve özgürlüklerini gerekçe gösterip yasağın yumuşatılmasına uğraşıyor.
 
Türkiye sigara yasağından bir adım bile geri atmamalıdır. Hükümeti ve Sağlık Bakanı Akdağ’ı kamuoyundan gelen baskılara kararlılıkla direnmeye çağırıyorum.