Cigaramın dumanı

Cigaramın dumanıFotospor, 21.11.2009,

Fotospor, 21.11.2009, Ali GÜMÜŞ, agumus @ abcmedya . com . tr

 Son Avrupa Güreş Şampiyonası’nın yapıldığı Finlandiya’nın Tempere kentinde, sigara içerken gördüğüm Rumen Milli Takımı Antrenörü Vasili Puskasu’ya takılmak isteyip seslendim:
- Ne oluyor? Ölmek mi istiyorsun?
Bana, bugünkü gençliğin bilmediği bir söylentiyle yanıt verdi:
- Ama bu Türk tütünü!
Bir zamanlar durum böyleydi. Türk tütünü dünyada namlıydı.
Bu mereti Amerika’dan Releagth adındaki bir İngiliz maceraperest getirdi. Dostluk çubuğu olarak kendisine uzatılan tütünü çekmiş, tiryaki olmuş. Sonrasında da İngiltere Kraliçesi’nin genç kızlık adını (Virjinya), bu zehrin yetiştirildiği yöreye verip Londra’ya dönmüştü.
Releagth büyük sükse sahibiydi. Birgün kraliçe arabasından inerken çamura basmak zorunda kalmasın diye pelerinini yere sermiş ve muhteşem yöneticinin gözdesi olmuştu. Sonrasında kraliçe ile arası açıldı. Tower kulesinde 12 yıl tutuklu kaldı ve asılarak öldürüleceği an “son arzusu” sorulduğunda, “tütün” istedi ve ağzında “tütün” olduğu halde öldü.
Bütün zamanların en önemli ağır sıklet güreşçilerinden İsveçli Bertil Antonsson’un tütün yüzünden bacağı kesildi. Dünyanın pek çok ülkesinde bu mereti toplulukların bulunduğu yerlerde içmek yasak.
Özellikle güreşe ve futbola çok yakın sevgi duyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sigara yasağı başlatması, ülkemizin arayıp da bulamadığı maddi ve manevi desteklerden biri bence. Çünkü resmi açıklamalara göre Türkiyemiz’de, bir günde tam 15 milyon paket sigara içiliyormuş ki, günde bu zehre harcanan para en az 30 milyon Amerikan Doları demektir. Yılda şöyle ya da böyle en az 12 milyar dolar sigaraya veriliyorsa, ki rakamlar böyle. Günah!
Başbakan Erdoğan, Camialtı takımında futbol oynadı. İstanbul Belediyesi’nde güreş takımı kurdu ve Hamza Yerlikaya dahil büyük yıldızların yetişmelerini sağladı. Geçmiş yıllarda başı-dişi ağrıyana “afyon” yutması tavsiye edilirdi. 1945’lerde Necip Akar, Gripin’i piyasaya çıkardı ve bir deniz kasasında boğularak öldü.
Raman’dan günde birkaç varil petrol çıkartmak kadar, hergün birkaç kişinin sigarayı bırakmasına vesile olmak da önem taşıyor.
“Türk tütünü” yalanı da tiryakiliği destekliyor ve eninde sonunda kazanan İngilizler oluyor.