Sigara yasağı oturdu 400 milyon liralık..

Sigara yasağı oturdu 400 milyon liralık ısıtıcı pazarı canlandıHürriyet, 11.10.2009,

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=12664112
Hürriyet, 11.10.2009, Erkan ÇELEBİ
 
KRİZ yüzünden geçen yıl yüzde 20 daralan ısıtıcı üreticilerinin imdadına sigara yasağı yetişti. Üreticilerin 2.5 milyondan 2 milyon adede düşen ısıtıcı satışları, yasak nedeniyle müşteri kaybına uğramak istemeyen işletmeler sayesinde yeniden canlandı. Bu işletmelerin açık alanlarını ısıtıcılarla donatması 400 milyon liralık pazarda, kış şartlarına dayanıklı ürünler geliştirildi.
GLOBAL kriz yüzünden geçen yıl yüzde 20 kan kaybeden ısıtıcı üreticilerinin imdadına, 19 Temmuz’dan itibaren uygulamaya konulan ve kapalı alanlarda içilmesine son verilen sigara yasağı yetişti. Bunda da yasak nedeniyle müşteri kaybına uğramak istemeyen kafe, bar ve restoran işletmelerinin, açık alanlarını sıcak hale getirme telaşına düşmesi etkili oldu. Bu işletmelerin açık alanlarını az enerjiyle yüksek ısı sağlayan ürünlerle donatma yoluna gitmesi, başta infrared ve tüplü ısıtıcıların tercih edilmesi, pazarın bir anda 400 milyon TL’lik hacme ulaşmasını sağladı.
Çare tükenmiyor
Arkadaşımız Mert Temizkan’ın yaptığı araştırmaya göre, işletmelerin sigara yasağı yüzünden müşteri kaybına uğramamak için açık alanlarını yeniden organize etmek istemesi, alternatif ürünlerin de piyasaya sürülmesini sağladı. Kapalı mekanlara yönelik üretim gerçekleştiren infrared ısıtıcı firmaları, ürünlerini anında kar, yağmur ve rüzgara karşı dayanıklı hale getirirken, açık alanlar için masa ve küp üreten firmalar da ürünlerine ısıtma özelliği katarak, talepten pay almaya çalışıyor. Ayrıca, palmiye ve mantar görünümlü tüplü ısıtıcılar ile televizyon görünümlü cam panelli ısıtma jeneratörleri de sigara yasağıyla oluşan bu yeni pazarda oluşan rekabette geri kalmamaya çalışıyor.
Pazar yüzde 25 büyüyecek
İnfrared sektörde faaliyet gösteren firma sayısı geçtiğimiz yıl 70’den 20’ye gerilerken, bunda da 2007 yılında 2.5 milyon edet olan satışların 2008’de 2 milyon adede düşmesi etkili oldu. Merdiven altı üretim gerçekleştiren bir çok firma, pazardan çekilmek zorunda kalırken, alanında markalaşmış firmaların paylarında ise artış gözlenmişti. Sigara yasağının devreye girmesiyle birlikte bu yıl yüzde 25’lik büyüme beklentisi içine giren sektör, ihracata da yöneldi. UFO’nun pazar lideri olduğu sektörde, Kumtel’in yanı sıra, Vestel, Arçelik, Alfacell, Veita, Fakir, Odak, King gibi markalar da rekabet ediyor. 20 metrekarelik bir açık alanı 1800 Watt’lık 2 ısıtıcıyla saatte 79 kuruşluk elektirik sarfiyatıyla ısıtabilen infrared ürünler, kafe, bar ve restaurantlar tarafından alternatiflerine oranla daha fazla tercih ediliyor.
İhracat artıyor
2002 yılından bu yana Türkiye’de yaygınlaşan infrared ısıtıcılar dünyanın farklı ülkelerine de ihraç ediliyor. Ukrayna, Rusya, Fransa, Kanada, Amerika, Yeni Zellanda, Avusturalya, Çekoslovakya gibi birçok ülkeye ihracatı gerçekleştiriliyor. Her 100 infrared ısıtıcıdan 30’u evlerde kullanılırken, 70’i ise kafe, restoran ve diğer işletmelerde tercih ediliyor.
Kim ne üretiyor
ALTERA: İç ve dış mekanlar için geliştirilen akvaryum görünümündeki cam panel ısıtıcılardan sonra elektrik ısıtıcılı küp ve masaları da piyasaya sürdü. Yağmur, kar ve rüzgardan etkilenmeyen 2, 4 ve 6 kişilik bu masaların fiyatı 330-450 TL arasında değişiyor.
PALMİYE ISITICILAR: Farklı markalara ait bu ısıtıcıları, LPG dağıtım kuruluşları da müşterilerine temin edebiliyor. Fiyatları 350-450 TL arasında değişen bu ürünler, 2 yıl süreyle tüp alımı taahhüdünde bulunan ticari işletmelere ücretsiz verilebiliyor.
UFO: Dış mekanlarda kullanıma uygun ürünü şiddetli yağmur sularına karşı kısa devre yapmayarak yangın tehlikesini önlüyor. Elektriksel bölümleri yalıtılmış olduğu için dış ortamda güvenli biçimde kullanılabiliyor.
KUMTEL: Yağmura dayanıklı Orbit adı verilen yeni ürünü, üç ayrı infrared ısıtıcının tek ayak üzerine monte edilmesine olanak tanıyor. Böylece aynı ayaklık üzerindeki üç ayrı ürün dairesel biçimde ısıtabiliyor.
VESTEL: Belirli sıcaklıklarda otomatik kapanma ve daha fazla enerji tasarrufu sağlamaya yönelik kademeli çalıştırabilen ürünler sunuyor. 3000 W’lık ürünü, istendiğinde 1000W, 1400W, 1800W gibi 9 ayrı kademede çalıştırma imkanı sunuyor.
ALFACELL: Firmanın yağmura dayanıklı Platin adlı modeli uzaktan kumandayla 1800, 2200 ve 2600 Watt gibi ayrı kademelerde çalıştırma imkanı sunuyor. Otomatik zaman dilimi sayesinde ayarlanan saatte kendiliğinden kapanıyor.
KİNG: K-406 modeli infrared ısıtıcıları diğer ürünleriden farklı olarak kalerüfer peteği görüntüsünde üretiliyor. Bu ürün, devrilme durumunda otomatik kapanıyor.
ARÇELİK: 1500 watt’lık 10 metrekare açık alanı ısıtabilen suya dayanıklı ürünü bulunuyor.
ODAK: 3000 Watt’lık infrared ısıtıcısı su sıçramasından etkilenmiyor.
VEITO: Küçük boyutuyla dikkat çeken bu ürün ani sıcaklık farklarından da etkilenmiyor.