Sigara yasağı

Sigara yasağıTürkiye, 01.08.2009,

http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?ID=414986
Türkiye, 01.08.2009, Mustafa Necati ÖZFATURA, necati.ozfatura@tg.com.tr

19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe giren sigara yasağı, sigara kullanmayı değil kanunda tarif edilen kapalı alanlarda içmeyi yasaklamaktadır. Kaldı ki Türkiye bu konuda geç kalmıştır...
Sigara dost görünen düşmandır. Her sigara içenin bir sebebi var. Bağımlılar (tiryaki), canı sıkılan, sevinen, nöbet tutan yalnızlıktan sıkılan hıncını sigaradan alıyor. Sigara içmek kendini avutmaktır...
Şu anda dünyada her yıl 5.4 milyon insan sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle ölmektedir. Birleşmiş Milletler Sağlık Örgütünün tütünle ilgili 2008 raporuna göre gerekli tedbirler alınmazsa 2030 yılında yılda 18 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle ölecektir. Aynı rapora göre 20. asırda sigara sebebiyle ölenlerin sayısı 100 milyondur. Şayet gereken tedbirler alınmazsa 21. asırda 100 yılda ölenlerin sayısı 1 milyar olabilir. Sigara içmek toplumsal kültürün bir parçasıdır. En ilkel toplumlardan en gelişmiş toplumlara kadar sigara kültürü oluşmuştur. Son yıllarda sigaraya karşı giderek büyümekte olan bir muhalefet gelişmektedir. Artık tıp bilimi karşısında sigara suçlu kabul edilmektedir. Yakında alkol de suçlu sandalyesine oturtulacaktır.
Doktorların günümüzde -hangi hastalık olursa olsun- hastasına ilk sorusu “sigara içip içmediği oluyor.” İçiyorsa derhal bırakmasını telkin ediyor. Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı içmeyenleri korumaktadır. Kimse kimsenin düşüncesizce yaktığı sigara dumanını solumak ve içinde bulunan 4 bin kimyasal maddeyi teneffüs etmeye mecbur değildir. Pipo, puro ve aromatik kokulu pipo, nargile aynı şekilde zararlıdır. Sigara bağımlılığı ayrıca psikolojik bir sorundur.
Anne ve babası ya da biri sigara içen çocuk 5 yaşına gelince 100 paket sigara içmiş oluyor. Zarar anne karnında başlıyor. Türkiye’de yılda 5.4 milyar paket sigara tüketiliyor. Dünyada 39 ülkede kapalı yerde sigara yasağı uygulanıyor. Prof. Dr. Elif Dağlı’ya göre: “Yasakla birlikte barların ve kafelerin müşteri sayısı artacak.”
Geçmişte fiyakalı olmanın raconu sayılan sigara şimdilerde Avrupa ve bilhassa ABD’de zavallılık ve bağımlılık refleksi olarak görülüyor. Sağlık Bakanlığı sigara yasağını 4 bin elemanla denetleyecek. Sigara yasağının sloganı: “Türkiye’nin havası, dumansız hava sahası...” Yasağı fırsat bilip sigaradan kurtulabilirsiniz.