Tam 10 gün kaldı,

Tam 10 gün kaldıMilliyet Cafe, 09.07.2009,

Milliyet, 09.07.2009, Çağdaş ERTUNA, cagdas.ertuna@milliyet.com.tr
 
Bazıları ilk defa bir yasak başlıyor diye çok mutlu, bazıları bunu demokrasiye aykırı bir hareket olarak görüyor. Bir kısmı da zaten işlerimiz etkilendi, ekonomik krizde bir de bu eksikti diye şikâyet ediyor.
19 Temmuz’a tam 10 gün kaldı. Daha bu tarih ilk konuşulduğundan beri herkes hop oturup hop kalkıyor.
Geçen gün bir mail geldi, sigara  içmemiz engellenemez hareketi başlamış. Bir de internet siteleri var, www.sigaraicmemizengellenemez.com diye. ‘Sigara içmek de özgürlüktür, özgürlükler engellenemez’ diyorlar. 

TURYİD yasağa karşı
Aynı şeyi daha önce konuştuğum TURYİD (Turizm, Restoran ve Kulüp Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği) üyeleri de söylemişti. TURYİD Başkanı, Sunset Restaurant’ın sahibi Barış Tansever ve yönetim kurulu üyeleri Mikla’nın sahibi, şef Mehmet Gürs, Topaz’ın sahibi Kaya Demirer ve Brasserie Nişantaşı'nın işletmecisi Ayşem Saraçoğlu da sigara yasağına karşıydı. Demokrasiye aykırı diyorlardı. İspanya'dan örnekler veriyorlardı, işletmecinin kendi dükkânında sigara içilip içilmeme konusunda karar yetkisi olması gerektiğiyle ilgili. Tabii bir de eşitsizlik olacak diyorlardı, biz çok sıkı denetleneceğiz, ama başka bir sürü yerde sigara içilecek. Bu yüzden kavgalar çıkar diyorlardı.
New York'ta bile sigara yasağının başladığı ilk aylarda bir gece kulübü işletmecisi sigara tartışması sonucunda öldürülmüştü. Daha sonra herkes yasağa alıştı. Sigarayı bırakanların sayısı arttı. 

Sigara içmeme hakkımız yok mu?
İşletmecilerin endişelerini anlıyorum. Ama sigara yasağının dışarıda yeme-içme alışkanlığını değiştireceğine doğrusu ben inanmıyorum. Dışarıda yeme-içmeye meraklı bir insan sırf sigara içebilmek için eve kapanmaz.
Hatırlayın, uçaklarda ilk sigara yasağı başladığında tiryakiler nasıl uçağa bineceğiz diye dert ediyordu. Şimdi en azından uçakta oldukları süre boyunca sigara içmiyorlar. Uçak dışındaki her yerde de dışarı çıkıp sigara içme şansı zaten var. Kışın biraz zor olsa da ısıtıcılarla çözümlenebilir.
Ben sigara içmeyen biri olarak hem işletmecileri hem de sigara içenleri aylardır dinliyorum. Sigara yasağı konusunda onlarla aynı duyguları paylaşmıyorum. Pasif içici olmaktan, saçıma başıma sinen sigara kokusundan çok rahatsızım. Şimdiye kadar benim ve benim gibilerin sigara içmeme özgürlüğümüz kısıtlanıyordu, şimdi bizim özgürlüğümüz artıyor, sigara içenlere kısıtlama geliyor.
İnsanın kendi kendisine bile bile bu kadar çok zarar vermesi bana hiç anlaşılır gelmiyor. Biz de sigara içmememiz engellenemez diye bir site mi kursak acaba?
Yasanın başarıyla uygulanıp uygulanamayacağı tartışmalı. Ama eğer uygulanabilirse sigara içenlerin azalacağı, ya da en azından içtikleri sigara miktarının azalacağı kesin. Başka ülkelerde kanıtlanmış bir gerçek bu. Umarım bizde de böyle olur.