Sigara kötü bir arkadaştır

Sigara kötü bir arkadaştırAdapazarı Gazetesi, 18.06.2009,

Adapazarı Gazetesi, 18.06.2009, İnci ÖKTEN

Sakarya'da kaç kişi sigara içenlerin dumanından duyduğu rahatsızlıktan dolayı, kime şikâyette bulunacağını biliyor. 

Bence bu sayı çok azdır. Çünkü şikâyette bulunulacak kurumlar bu konunun ciddiyetini henüz dikkate almıyor. Yasak çıkıyor gazetelerde okuyoruz ama yaptırım konusunda yetersiz kalıyoruz. Cezai işlem uygulanmıyor. İlimizde Zabıta bu güne kadar sigaradan dolayı hiç ceza kesti mi? Kestiğini zannetmiyorum, kesseydi muhakkak bilgimiz olurdu.   
15 gün önce Sağlık Bakanlığı'nın, Ankara’da düzenlediği Tütünle Mücadele konulu seminere katıldım. Ankara'da seminer veren Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD ögretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şube Müdürü Uz. Dr. Peyman Altan, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu adına SSUK Genel Sekreteri Uzman Mustafa Seydioğulları bir kaç gün önce de AKM'de Tütün ve Tütünle mücadele konulu seminere katılmak üzere ilimize geldiler.
Sigara, hemen hemen hepimizin hayatında dolaylı veya dolaysız olarak önemli bir rol oynuyor. Zararları ne kadar vurgulansa da o kadar yer eden bir madde.
Sigarayı önceden bu kadar önemsemiyordum. Sigara içmiyorum ama bulunduğum ortamlarda bire bir sigara dumanını soluyorum. Sigaranın insan sağlığına ne kadar önemli zararlar verdiğini Ankara’ya gittiğim seminerde fark ettim. Tütünle mücadele vermeye çalışan, bu işin uzmanları işlerini o kadar önemsiyorlar ki, inanıyorum ki, bu sunumlarıyla her gün birçok kişinin sigarayı bırakmalarında etkili oluyorlardır.
“Sevdiklerimin sigaradan ölmesini istemiyorum” bu cümle her şeyi anlatıyor. Çünkü istatistikler gösteriyor ki: sigara içen her iki kişiden biri ölüyor ve en önemlisi sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisi de mümkün olmuyor. Süründürerek öldürüyor.Hem kendisi çekiyor hem sevdikleri çekiyor. Bu önemli düşman karşısında süratle mücadele vermeliyiz. Uzmanlar sigara içen bir kişiyi dahi kurtarmayı büyük başarı olarak niteliyor.
Geçen hafta İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun”la ilgili olarak verilen seminerde sigarayı bırakan bir zabıta memuru kürsüye çıkarak yaşadığı mutluluğu anlattı. Ben bu zabıta memurunu buradan kutluyorum ne mutlu o ve sevdiklerine. Ben bu zabıta memurumuz gibi sigarayı bırakanların isimlerini bu sütunlarda yazarak kutlamak istiyorum.
Sigara mı Sağlık mı? Karar sizin.