Araba Küllükleri Sigara İçmeyi Özendiriyor

Araba Küllükleri Sigara İçmeyi ÖzendiriyorYEŞİLAY Gebze, 02.06.2009,

http://yesilaygebze.org.tr/araba-kullukleri-sigara-icmeyi-ozendiriyor.html
Yeşilay Gebze, 02.06.2009, Bilal BAŞKONUŞ

 Yeşilay Gebze Şubesi Başkan Yardımcısı Bilal Başkonuş arabada sigara içmenin büyük bir tehlike olduğuna değindi.

Başkonuş  sigara içmek zararlı ama arabada içilen sigara yavaş yavaş değil birden de öldürebilir dedi. Bu nedenle arabalara konulan kül tabağının kaldırılması gerektiğini söyledi.
            Başkonuş arabada sigara içmenin zorluğunu şu şekilde anlatı “ Arabada yol alırken kişinin tüm duyu organları sürme eylemiyle ilgili olmalıdır. Araba sürerken sigara içmek,  hem zordur hem de çok risklidir. Bir yandan arabayı süreceksin, aynı zamanda aynaları kontrol edeceksin,  öndeki araba ani fren yapabilir dikkat et ve  yolda tümsek olabilir tüm bunları kontrol etmek kişinin tüm dikkatini alır. Bunların yanına  birde ceketin cebinden sigarayı çıkaracaksın, çakmağı bulacaksın, ağzına koyacaksın çok zor iş. Tam yakma esnasında zaten yol ve araba sürmekle ilgili tüm faaliyetler tamamen sıfıra iniyor bu esnada kaza olma riski maksimumdur. Yakmakla bitmiyor;  içeride aşırı duman olduğu için camları açmak zorundasınız ve kolun birisi artık iptal o sigara ile meşguldür. Geriye kalan bir kol ile araba sürülür. Bu esnada kül arabaya düşmesin diye sürekli külü dökmelisiniz, bu esnada külün  arabanın içine düşüp arabanın koltuğunu yakma yada elbiseyi yakma riski de kişiyi rahatsız eder .
            Arabada sigara içildiğinde yerin çok dar olmasından dolayı sigara içmeyenlerin de dumandan daha fazla zehirlenmektedir. Devletin bu kadar çok sigara üzerine tedbir aldığı bir ortamda ve tüm dünyanın sigaraya savaş açtığı şu zamanlarda araba üreticilerinin hala kendi kafalarına göre arabaya  kül tabağı yerleştirmelerini anlamak çok zor.
 
Benim müşterim işini bilir  gibi bir tabir le yasak ama her zamanda  polis yanı başımızda değil ya sen işini bilirsin demenin bir diğer yoludur bu. ” dedi.