Sigara dumanınız küremizi ısıtıyor

Sigara dumanınız küremizi ısıtıyorHürriyet, 27.04.2009,

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/11518471.asp
Hürriyet, 27.04.2009, Prof. Dr. Mikdat KADIOĞLU
 
Sigara dumanı, kapalı ortamlarda hava kirliliğine neden oluyor. İçenle beraber içmeyenleri de zehirliyor. Bunları biliyorduk. Ancak yeni bulgular, sigara dumanının atmosferde sera etkisini artırdığını, küresel iklim değişimine de neden olduğunu gösteriyor.

ABD'nin eski Başkan Yardımcısı Al Gore yıllar önce Birleşmiş Milletler'de yaptığı bir konuşmada “Sigara içmenin küresel ısınmaya önemli bir katkı yaptığı”nı söylemiş fakat herhangi bir rakam vermemişti. Prof. Dr. Elif Dağlı'nın bir sorusu üzerine bu konuyu araştırınca sigara içenlerin her yıl havaya ne kadar sera gazı saldığının da hesaplanmış olduğunu gördüm.
 
ÇAKMAK FOSİL YAKAR
 
Tütün, bir biyokütledir. Sigarayı yakmakta kullanılan çakmaklardaki yakıt ise ya benzin ya da gaz, yani bir fosil yakıtıdır. Bu durumda sigara içmek, biyokütle ve fosil yakıtı yakarak havayı kirletmek demektir. Yanan her şey gibi tütün, gaz ve benzin havaya karbon salar. Tütün insan için ne bir temel tüketim ne de gıda maddesidir. Fakat tütün ekilen alanlar genellikle birinci sınıf tarım alanlarıdır. Buralarda insanlara yararlı gıda üretilebilir ya da sera gazlarını yutan orman oluşturulabilirdi. Ayrıca tütünü işleyip sigara paketine koyup marketlere ulaştırılana kadar harcanan enerjinin yani yakılan fosil yakıtlarıyla havaya atılan sera gazlarının da haddi hesabı yok.
 
Sigara dumanında dört bin kimyasal madde tespit edilmiş. Bunların 60'dan fazlası kanserojen. Örneğin sigara, karbon monoksit, gübre, böcek ilacı, amonyak, arsenik, kurşun içerebilmekte. Diğer bir deyişle sigara dumanı, zehirli maddeleri ciğerlerimize ve havaya taşıyor. Sağlık otoritelerine göre tütün dumanındaki zehirli kimyasallar, DNA'mıza hasar veriyor ve bunun sonucu olarak kanser hücreleri oluşup vücudumuzda yayılıyor. Sonuçta sigara içenler acılı bir ölümle karşılaşıyor. Dünyada her sekiz  saniyede iki kişi ölüyor ve bunun birine tütün ile ilgili bir hastalığın neden olduğu hesaplanıyor.