Yüzün afişimi süsleyecek!

Yüzün afişimi süsleyecek!Milliyet Cafe, 04.02.2009,

http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1055262&AuthorID=199&b=Yuzun%20afisimi%20susleyecek&a=Ipek%20Yezdani
Milliyet Cafe, 04.02.2009, İpek YEZDANİ, ipek.yezdani@milliyet.com.tr


Diktatörler, katiller, teröristler, faşistler! Eğer şu anda bu köşeyi okuyorsanız, muhtemelen “Hoppalaa, nereden çıktı şimdi bunlar?” diye düşünüyorsunuz. Merak etmeyin, gündelik hayatta zaten yeterince baskı ve kısıtlama varken bir de trend köşesinde diktatörlerden ve faşistlerden bahsedecek değilim. Ancak işin rengi değişik:
Beyaz adama “Kafa derin kemerimi süsleyecek” diyen Kızılderili misali, artık dünyada diktatörlerin ve teröristlerin resimleri de reklam kampanyalarının afişlerini süslüyor. 

Sivrisinek Hitler
Son yıllarda özellikle sosyal duyarlılık kampanyaları için hazırlanan reklam afişlerinde bu tür siyasi simgeleri kullanmak hayli trendi bir hale geldi.
Bunun son örnkleri de sivrisineklerden yapılmış bir Hitler resmiyle sigaralardan yapılmış Usama Bin Ladin afişi.
Bugün bir çok az gelişmiş ülkede insanlar hâlâ “sıtma” gibi bulaşıcı hastalıklarla boğuşuyorlar. Reklamcılar da bu hastalığın önüne geçilmediği takdirde varabileceği boyutlara dikkat çekmek amacıyla sivrisineklerden Hitler resmi yapmışlar, üzerine de “Hiçbir şey ve hiç kimse sıtma kadar çok hayata mal olamaz” yazmışlar. Yani verilmek istenen mesaj, “Her ne kadar Hitler milyonlarca insanın canına mal olduysa da sıtma, Hitler’den bile kötü!” Bu parlak fikrin sahibi ise İspanyol  “Sra. Rushmore” adlı ajans. 

Sigaradan Ladin
Aynı şekilde sigaranın zararlarına dikkat çekmek amacını taşıyan bir başka kampanyada da sigaralardan Usama Bin Ladin’in portresi yapılmış. Resmin üzerinde “Sigara içmek (ondan) daha fazla insanı öldürüyor” yazıyor.
Aslında bu tür fikirler daha önce kullanıldı ancak yine de ilk görüşte dikkat çeken bu resimlerin yaratıcılarını kutlamak lazım. Çünkü hemen herkesin tanıyıp bildiği bu yüzler; verilmek istenen mesajı anında ve çok başarılı bir şekilde iletiyor. Tabii bu arada insan sormadan edemiyor: Aynı kampanya bizde yapılsaydı acaba kimin resmi kullanılırdı? Benim aklıma ilk etapta Marmaris’te yaşayan yaşlı bir amca geliyor ama...