Kitap Fuarı’na sigara baskını,

Kitap Fuarı’na sigara baskınıHürriyet, 09.11.2008,

 

Hürriyet, 09.11.2008,kulturrazzi@hurriyet.com.tr

Duyduğuma göre, bugün sona erecek olan TÜYAP Kitap Fuarı’nda müthiş bir sigara krizi yaşanmış. Büyükçekmece Belediyesi fuara sigara baskını yapmış ve epeyce bir ceza kesmiş yayıncılara. İtiraz eden olursa diye, önceden sigara içenlerin gizlice fotoğraflarını da çekmişler hatta.

Sigara içen meslek grupları sıralamasında sanırım birinci gazetecilerdi. Yazıyla, yayınla uğraşanların da hemen onların ardından geldiğine şüphem yok.

Bugün sona erecek olan TÜYAP 27. Uluslararası Kitap Fuarı’nda sigara içilmemesi için yapılan anonsların sıklığını fark ettiğimde aklıma geldi bu. Hangi yazarın nerede kitap imzaladığı, hangi panelin ne zaman nerede yapılacağı anonsları sık sık duyulur fuarda.

Bu yıl onlara ilaveten bir başka anons daha vardı: Daha sert bir ses tonuyla fuar alanında sigara içmenin kesinlikle yasak olduğu ikide bir söyleniyordu.

Acaba bu yasakları nasıl deliyorlar diye merak ettim ve biraz daha dikkatle bakmaya başladım fuarı gezerken etrafıma. Ziyaretçiler genelde yasağa uyuyorlar. Ancak stant görevlileri pek de takmıyor. Kimi gizli kimi açık açık içiyor sigarasını.

İTİRAZA KARŞI FOTOĞRAF ÇEKMİŞLER

Hafta içinde Büyükçekmece Belediyesi fuara baskın yapıyor ve ceza yağdırıyor yayıncılara. Belediye yetkilileri önce çaktırmadan stantlarda sigara içenleri fotoğraflamış ardından da teker teker tespit ettiklerine uğrayıp tahsilât yapmışlar.

Yayıncılar önce sıradan vergi kontrolü yapıldığını zannetmişler. Fakat sonra anlaşılmış ki ceza sigara yüzünden kesiliyor. Fotoğrafa gerek de kalmamış kanıt için, çünkü kimse de itiraz etmemiş ben içmedim diye.

İspiyon gibi olacak ama artık son gün zarar gelmez. Belediye yetkililerine bir tüyo vereyim ben de. Stantların orta yerlerinde kapalı bölümler var, özel eşya vs koymak için. Stant çalışanları bu bölümleri gizli sigara odası olarak kullanıyor. Dört taraf kapalı ama üst açık ya, vapur bacası gibi tütüyor stantlar.

GENEL KOORDİNATÖR YASAK DELERSE

Fuar alanında sigara yasağının delindiği bir yer de VIP salonu. Fuar Koordinatörü ve yazar Deniz Kavukçuoğlu sıkı bir tiryaki. Zaman zaman dayanamıyor, VIP salonunda yasağı delip sigara yakınca, ondan cesaret alan diğer yazarlar da içmeye başlıyormuş. Fuar görevlileri ortamda Kavukçuoğlu olmadan biri sigara yakarsa hemen müdahale ediyormuş.