Sigara ve Atatürk,

Sigara ve AtatürkMilliyet Cafe, 03.11.2008,

http://www.milliyet.com.tr/2008/11/03/tv/evet.html
Milliyet Cafe, 03.11.2008, Sina KOLOĞLU, s.kologlu@milliyet.com.tr

Can Dündar imzalı Mustafa filmi her açıdan gündem yarattı. Bunların arasında ufak bir başlık olarak diplerde kalan bir konuyu TBMM Meclis Başkanı gala çıkışında NTV kamerası önünde söylemişti. Filmde aşırı sigara sahnesi vardı. Ben de köşemde, Atatürk'ün yaşamının bir parçası olan sigara ve içkinin yer almasının bir kurmaca olmadığını ve gerçekliği yansıttığını yazmış ve hatta Churchil'den örnek vererek purosu buzlansa olur mu? demiştim.
Sağolsun Sayın Toptan teveccüh göstermiş, yazımı okumuşlar, beni aradılar. Filmi çok beğendiğini ama gerçekten sigara temasının aşırı derecede yer aldığını, artık bu konuda yasaların çok sıkı olduğunun altını çizdi ve bu konuda yapımcıları uyarmak istediğini söyledi. Bu konuda mülki amirlerin de hassas davrandığını sözlerine ekledi.
Film, Kültür Bakanlığı sansür kurulundan geçmiş. Yapımcı firma ile konuştum. Televizyon içinde düşündüklerini ama burada zaten bu konuya dikkat edeceklerini söylediler. Onlar da, Atatürk'ün yaşamında sigara ve içkinin (özel yaşamında tabii ki) önemli olduğunu ve bu yarı belgeselde bu figürün es geçilmesinin mümkün olamayacağını söylediler.


ATA SİGARA DA İÇERDİ, RAKI DA
Milliyet Cafe, 30.10.2008, Sina KOLOĞLU, s.kologlu@milliyet.com.tr

Meclis Başkanı Köksal Toptan filmi beğenmiş. Ama bir eleştirisi vardı: Atatürk’ün sigara içtiği sahneler neden ayıklanmamıştı! Yani gençlere kötü örnek olma durumu. Haydaa, bir de buradan yakalım. Atatürk bugün Kulüp Rakısı’nın logosunda. Atatürk sigara da içerdi rakı da içerdi. Eğer farklı Atatürk olayı verilecekse bunun içinde fasıllar, içkiler vs. olacak. Ben filmi seyretmedim, ama anlatılanlar böyle. Churchil’in purosunu buzlayabilir misiniz tarihten? Ben açıkçası Sayın Toptan’ın bu eleştirisini nasıl diyeyim “resmi tarih” diye yorumladım!