Türk Gibi Sigara İçmek

Türk Gibi Sigara İçmekAkşam, 15.08.2008.08.2008,

 
 Türk Gibi Sigara İçmek
http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=126842,10,73
Akşam, 15.08.2008, Hulusi BERİK, hulusi.berik@aksam.com.tr

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olması nedeniyle bizler için önemli milli günlerden biridir. Fakat bu yıl 19 Mayıs sigara yasağı uygulamasının konduğu gün olması nedeniyle ayrı bir özellik taşıyor. Bildiğiniz gibi artık yasa gereği kapalı mekanlarda sigara içme yasağı var. Bu yasak henüz restoran, kafe gibi yerlerde uygulanmıyor. Bu yerlerdeki uygulamalar Temmuz 2009’dan sonra yürürlüğe girecek. Yasak ilk günden itibaren ciddi şekilde uygulanıyor dahası geniş bir kamuoyu desteği sağlanmış durumda. Nasıl olmasın ki. Gün geçmiyor ki sigaranın yeni bir yan etkisi bulunmasın. Ama güzel ülkemde durum biraz farklı. Dünyanın en önemli tütün üreticisi ülkelerden biriyiz. Sigara harmanlarında ‘Türk tütününden imal edilmiştir’ ibaresi çok önemli bir prestij. Hal böyle olunca tüm dünyaya nam salmış bu tütünü içen yurdum insanı “Türk gibi sigara içmek” deyimini dünyaya duyurmuştur.

Benim gibi Karşıyakalı olanlar için vapur keyfine diyecek yoktur. Yaz-kış mümkün olduğu sürece vapurun açık bölgelerinde seyahat ederdim. (Halen fırsat buldukça aynı yerlerde otururum) Açıkçası tiryaki olmamama rağmen benim de ara sıra burada sigara içmişliğim vardır. Tartışma en çok bu noktada oldu zaten. Vapurun teras yerinin Kordon’da bulunan kafeteryadan hiç bir farkı yoktur fakat vapur bir toplu taşıma aracıdır. Bu tanıma göre de sigara içilemez bölge ilan edilmiştir.

Tartışmalı ikinci bölge de ticari taksiler. Taksiler de her ne kadar özel olsa da toplu taşıma aracı kabul edilmiş ve sigara içme yasağı konmuştur. Hem de sadece içene değil içirtene de yani şoförler ya da taksi sahipleri de yüklü miktarda ceza ödemek zorundadır. İlk günden itibaren taksicilerle yaptığım sohbetlerde en çok sıkıntıyı gece müşterilerinden çektiklerini söylemişlerdi. Yaşanan tartışmalardan oldukça yıpranmışlardı anladığım kadarıyla.

Son dönemde hem bindiklerim olsun hem gözlemlediklerim olsun taksi şoförlerinde araba kullanırken sigara içme alışkanlığında eskiye dönüş gözle görülür biçimde artmış durumda. Mesela iki gün içinde bindiğim 3 taksi şoförü de sigara içerken beni arabalarına almalarına rağmen sigaralarını söndürmediler. Ben de bir şey demedim. Bir de başka model olanlar var. Onlar da “Rahatsız ediyorsa söndüreyim”ciler. Bakalım onlar açısından bu iş nereye gidecek.