Sigarasız Yaşama Herkes Alışmalı

Sigarasız Yaşama Herkes AlışmalıOrtadoğu, 16.07.2008.07.2008,

Sigarasız Yaşama Herkes Alışmalı
http://ortadogugazetesi.net/makale.php?yid=&makale=Sigaras%FDz+Ya%FEama+Herkes+Al%FD%FEmal%FD&id=1289
Ortadoğu, 16.07.2008, Necdet B. SİVASLI
 
Meclis'ten kapalı alanlarda sigara içme yasağının çıkarılması üzerine yazdığımız bir yazıda, bu kararı sonuna kadar destekleyenlerin başında geleceğimizi vurgulamıştık. Bugün, bu görüşümüzü yineliyoruz. Sigara yasağı ile, temiz ve sağlıklı yaşamın güzelliklerini de tadıyoruz. Öyle sanıyoruz ki, kısa zaman sonra sigarayı bırakanlar çoğalacak, bu yasak sayesinde de sigarız hayata alışanlar sağlıklı yaşama merhaba diyeceklerdir.
Kapalı alanlarda sigara yasağının başlamasından bu yana, sigara içenlerin sayısında önemli azalmanın olduğu gözlenmiş. Sigarayı bırakanların da giderek arttığı vurgulanıyor. Kısa zaman içinde olmasa bile zamanla sigarayla mücadelenin büyük oranda başarı kazanacağına yürekten inanıyoruz.
ŞİKÂYETLER GELİYOR AMA
Büyük alış veriş merkezlerinde bulunan kafe ve restoranlardan sigara yasağı ile ilgili olarak şikâyetler geliyor. Kafe ve restoran işletmecileri, kapalı alanlarda başlatılan sigara yasağının işlerini düşürdüğünden yakınıyorlar. Bunun için de bir çözüm bulunmasını istiyorlar.
Dünyanın her yerinde kapalı alanlarda sigara yasağı tıkır tıkır işliyor. Avrupa ülkelerine, Uzakdoğu ülkelerine, Amerika'ya gidiniz bakınız. Sigara yasağı uygulayan ülkelerde kapalı alanda sigara içeni görebilir misiniz?
Sigara ile ilgili olarak daha önce yazdığımız yazılarda buna bir örnek vererek değinmiştik. Konumuz gereği Fransa'da yaşadığımız bu olayı sizlerle yeniden paylaşmak istiyoruz:
Yıllar önce, bir otobüs dolusu gazeteci arkadaşımızla, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin organize ettiği bir Avrupa gezisine katılmıştık. Fransa'nın Nice Kentinde bir restoranda akşam yemeği yiyecektik. Restoranın orta katı sadece bizim grup için rezerve edilmişti. Restorana saatinde gittik. Sigara tiryakisi bazı arkadaşlarımız yemek öncesi sigaralarını yaktılar. Bu sırada restoranda bulunan garsonlar sigara içen arkadaşlarımıza müdahale ettiler ve kapalı alanda sigara yasağının olduğunu anımsattılar.
Sigara tiryakisi arkadaşlarımız buna itiraz ettiler. Restoranın bu katının tamamen bize rezerve edildiğini, başka müşteri olmadığı için kimsenin rahatsız olmayacağını söylediler. Ancak, garsonlar buna da itiraz edip, bu yasağın kapalı alanı kapsadığını, bu nedenle sigara içilemeyeceğini söylediler.
Tartışma büyüyünce, restoranın müdürü bizim bulunduğumuz kata kadar geldi. Kesin bir diller sigara içilmeyeceğini, bunda ısrar edilirse servis yapamayacaklarını belirtti. Yasağa herkesin uyması gerektiğini de vurguladı. Sonra iş tatlıya bağlandı, sigaralar söndürüldü ve yemeğimizi yedik.
Şimdi burada önemli nokta, sigara yasağının uygulanmasında restoran işletmecilerinin ve garsonlarının duyarlılığıdır. Yasağın uygulanmasından taviz vermiyorlar. Yasağa sahip çıkıyorlar. Onlar için önemli olan yemek yiyecek müşteri değil, yasağın uygulanması. Bunu gördük ve yaşadık.
Sigara içecekseniz, uygun yer bulmak durumundasınız. Bu sizi ilgilendiriyor. Nitekim Avrupa ülkelerinde sigara içenlere de ikinci sınıf vatandaş gözü ile bakılıyor. Bu da hiç kuşkusuz içenlerin sorunu olarak değerlendirilmelidir.
ŞİKÂYETE HAKLARI YOK
Yazımızın başına dönelim ve alış veriş merkezlerindeki kafe ve restoran işletmecilerinin şikâyetlerine bakalım. Alış veriş merkezlerinde bulunan restoranlar ve kafeler aynı şartlarda iş yapıyorlar. Birine iltimas tanınıp, ötekine yasak uygulanmıyor ki. Yasak hepsi için geçerli. O halde, bu işletmecilerin şikâyet etmeye haklarının olmaması gerekiyor.
Ülke çapında kapalı alanlarda sigara içme yasağı getirildi ve bu yasak gün geçtikçe de hedefine ulaşıyor. Böylesine ciddi bir konuda herkesin bu kararın arkasında olması gerekmez mi? Uçakta, otobüste, trende, vapurda da sigara içme yasağı var. Herkes nasıl b u araçlara binip sigara içmiyorsa, alış veriş merkezlerindeki restoran ve kafelerde de içmeyecek. Bu iş bu kadar basit.
Uçak, otobüs, tren ve vapur gibi toplu taşım araçlarında sigara içme yasağı getirildiğinde bunun tutmayacağını söyleyenlerin sayısı az değildi. Ama bu yasak getirildi ve tuttu. Zaman içinde herkes her şeye alışabiliyor. Yeter ki kamuoyu da bunu sahiplensin ve takipçisi olsun.
Dışarıdaki restoran ve kafelerde de sigara içme yasağı başlatılacak. Temmuz 2009 olarak hedeflenen bu yasağın daha öne çekilmesi gündemde bulunuyor. Hem de hiç zaman yitirmeden bu yasak başlatılmalıdır. Böylece alış veriş merkezlerindeki restoran ve kafelerle, dışarıda bulunanlar eşitlenmiş olacak. Belki böylece de haksız rekabetin önüne geçilmiş olacak.
Ancak, sonuç ne olursa olsun, herkes artık sigarasız hayata alışmalıdır. Sağlıklı bir gelecek için bu yasağın ve sigara içilmemsinin yanındayız. Bu konuda alınacak her tedbiri ve yasağı destekleyeceğiz. Hiç kimse de boş ve gereksiz mazeretler öne sürerek sigara yasağının kaldırılması yönünde bir çalışma yapmamalıdır.
Asıl şikâyetin sigara üreten firmalardan gelmesi gerekirken, bu şikayetlerin alış veriş merkezlerindeki restoran ve kafe işletmecilerinden gelmesi bizce daha önemlidir. Çünkü bu yasağı en fazla desteklemesi gereken kuruluşlar bunlar olmalıdır. Fransa'nın Nice Kentindeki yaşadığımız olayı bu nedenle tekrar sizlerle paylaşmak durumunda kaldık.