Sigarayı en kötü gününüzde bırakın

Sigarayı en kötü gününüzde bırakınAkşam, 29.05.2008,

http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=119513,10,82
Akşam, 29.05.2008, Elif AKTUĞ, elif.aktug@aksam.com.tr
 
Sigarayı bir günde ani bir kararla ‘zırt’ diye bırakmış biri olarak söylüyorum, çok da kolay bırakabilirsiniz. Eş-dost sigara yasağı karşısında dellenince çareyi onlara yol göstermekte buldum. Kilo vermeyi beceremeyen, tembelliği ve dedikoduyu asla terk edemeyen biri olarak, hayret verici biçimde nikotinden kurtulmuştum. Tam beş yıl olacak bu sonbaharda. Hafızam beni her zaman yanıltır, dün ne yediğimi bilemem, arkadaşlarımı yolda görsem tanıyamam, adlarını, doğum günlerini unuturum ama gelin görün ki, sigaraya veda ettiğim günü unutamıyorum. Nasıl bir sevdaysa, nasıl bir beraberlikse yaşanan. Aşktan da baskın bu yönüyle baktığımda, hangi sevgilimden ne diye ayrıldım, eski koca ile ne ara boşandım hiçbir fikrim yok.

Lanet olası bir ‘gece mavisini’ en son elime aldığım günü unutamıyorum işte.

Sigarayı bırakma kararını şöyle almıştım; tiryakiler iyice kulak versinler. İlk adım sigaradan nefret etmeye çalışmak ve bunu başarabilmektir. Ben nasıl başardım bakın:

1- Eski koca felakat sigara içerdi, benim gibi değil ama elinden düşürmezdi. Hatta bazen sadece sigara içmek için yaşadığını düşünürdüm. Gözleri açık olduğu her dakika, nefes aldığı her saniye içerdi. Kocaya gıcık olmaya başlayınca, onunla özdeşleştirdiğim sigaraya da sinir olmaya başladım.

2- O sıra aynı odada beraber çalıştığım, hem de neredeyse 24 saat beraber iş yaptığım üç erkek arkadaşım da durmadan sigara içerlerdi. Çalıştığımız odadan duman eksik olmazdı, hepsi de bana ağır abi sigarası gibi gelen ‘deve’liyi içerlerdi. Onların yarattığı dumandan fırsat bulup kendi sigaramı içmeye başladığımda eski keyfi almadığımı fark ettim.

3- Kocaya gıcık olmak öyle bir hal aldı ki, o içiyor diye kendi zevkimden olmaya başladım. Yani neymiş, sigarayı sevmediğiniz, hatta görmeye bile tahammül edemediğiniz biri ile bağdaştıracakmışız. Sigara eşittir bilmemkim!..

4- İş ortamında sigara içilen alan varsa orada yaşayın bir müddet, sonra da eve gelip üzerinizdekileri çıkartıp bir torbaya koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Banyoya girin, en güzel kokulu vücut şampuanlarınız ile yıkanın, kremlenin. Kokular sürünün. Evinizi havalandırın, ev de temiz olacak mutlaka. Sonra ağzını özenle kapattığınız torbayı açın ve başınızı içine sokup derin bir nefes alın. Ben bunu yaptım. Ne kadar berbat koktuğunu tahmin edemezsiniz. İşte aynen öyle koktuğunuzu düşünün ve karar verin. Kokmaya devam etmek istiyor musunuz?

5- En son sigaramı boşandığım gün içmiş ve kendi kendime “hayatımdaki tüm kötülüklerden kurtuluyorum” demiştim.

6- Ve inanın sadece üç gün sıkıntı oluyor, sigara içmeyen ve mutlu mesut yaşayan insanlarla arkadaş olun. Gözden ırak olan gönülden de oluyor hesabı.

7- Dayanamazsanız yakın bir tane ne diyeyim daha!..