Pabucumun aydını Pınar Kür

Pabucumun aydını Pınar KürHürriyet, 28.05.2008,

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/9038891.asp?m=1
Hürriyet, 28.05.2008, Yurtsan ATAKAN  yurtsan@hurriyet.com.tr

Şu sigarasız yaşama özgürlüğü yasasının, ikinci bir yararı daha oldu. Aydın geçinen, aydın bilinen birtakım kişilerin aslında ne kadar bencilce bir zihniyete sahip olduklarını görmemizi sağladı. Maskesi düşenlerin başında da Pınar Kür geliyor.

Benim sigara içip içmeme kararımı, devletin bana bırakmama olayını protesto ediyorum buyurmuş Pınar Kür. Ve eklemiş: Eğer benim gerçekten sigara içmeme engel olmak istiyorlarsa sigara yapım ve satımını da engellesinler.

Yasayı böyle algılamak için insanın gerçekten dar görüşlü ve bencil bir zihniyete sahip olması gerekiyor.

Pınar Kür ve onun gibi düşünenler, yasanın temel gerekçesinin sigara tiryakilerini sigaradan korumak olduğu zannındalar. Onlara göre yasa, kendileri için çıkarılmış. Sigara bağımlısı oldukları için devlet onları bu bağımlılıktan kurtarmaya çalışıyor.

Yasanın bu amacı da var kuşkusuz. Ama yasanın asıl nedeni sigara içmeyen normal vatandaşlarını, sigara içen bağımlıların havaya saldığı sağlığa zararlı dumandan korumak. Yasa sigara içenlerin kendilerine verdikleri zarardan çok, içmeyenleri içenlerin sorumsuz saldırılarından korumayı amaçlıyor.

Yasa yasakçı değil, tam tersine özgürlükçü bir yasa. Başkalarına zarar vermedikleri sürece kimseye sigara içmeyi yasaklamıyor. Buna karşılık sigara içmeyi toplu kullanım alanlarında yasaklayarak, sigara içmeyenlerin özgürlüğünü koruyor.

Pınar Kür’ün sigarasız yaşama özgürlüğünü koruyan bu yasayı yasakçı bir yasa olarak görmesi, dünya görüşünün aydın düşünceden ne kadar uzak olduğunun kanıtı. Dahası toplum sağlığını korumaya yönelik bir yasayı kendi sigarasına karışmak olarak algılaması da, toplumsal kuralları ne kadar benmerkezcil bir bakışla değerlendirdiğinin göstergesi. Ki bu da entelektüellikle bağdaşmayan bir tavır.

Sigaranın sadece içenin değil, başkasının içtiği sigaranın dumanına maruz kalanların da sağlığını tehdit ettiği, kansere yakalanma ve kalp krizi geçirme olasılıklarını kat kat artırdığı bilimsel bir gerçek.

Pınar Kür içtiği sigaralar sonucunda kansere yakalanacak olursa, kanserle en güçlü şekilde mücadele edebilmek için gerekli servete sahip olabilir. Peki ya sorumsuzca ortaya savurduğu dumanla kanser olmasına yol açtığı insanların, bu olanağa sahip olup olmadığı kendisini ne kadar ilgilendiriyor acaba? Televizyon ekranlarından söylediklerine, gazetelere verdiği demeçlere bakılırsa, umrunda bile değil.

Bir de kalkmış sigara karşıtlarına terörist demiş. Bu yakıştırmasını aynen kendisine iade ediyorum. Terörist sana benzer, pabucumun aydını...