Başarmalıyız

BaşarmalıyızRadikal, 24.05.2008,

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=YazarYazisi&ArticleID=879359&Yazar=ArticleName&Date=07.06.2008

Radikal, 24.05.2008, Haluk ŞAHİN
Bu resmi ben çektim. Burası ‘turizm cenneti’ Hawaii adalarında turistik bir otelin bahçesi. Levhada ‘Sigara İçilebilir Bölge’ yazıyor. Gördüğünüz gibi daracık, iki kişilik bir yer burası. Başka hiçbir yerde içilemiyor. Buna benzer bazı levhalarda şu uyarıya da rastlanıyor: ‘Elinizde sigara ile üç metreden fazla gidemezsiniz.’
Giderseniz, tutuklanmaya kadar giden cezalar...
Yani, sigara illetinden kurtulmak isteyen ülkeler kapalı yerlerle yetinmiyor, açık havada da sınırlamalar koyuyorlar. Umarım zamanla bizde de öyle olur.
Eğer başarabilirsek, kapalı yerlerde sigara içmenin yasaklanması gündelik hayatımız açısından son yarım yüzyılın en önemli değişimlerinden biri olur. Ötekiler arasında televizyonun, telefonun yaygınlaşmasını filan sayabiliriz. Kaldı ki, onların zararları da olabilir, sigarayı bırakmanın ise yalnızca yararı olacaktır.
Sigarayı bırakan bir insan kendisine ve sevenlerine en büyük iyiliği yapar. Bu yasağı ciddiye alıp uygularsak, toplumsal sağlık açısından en büyük zaferlerden birini kazanırız. Sıtmanın geriletilmesi ya da veremin kökünün kazınması kadar büyük bir zafer. Hatta daha büyük, çünkü sigaranın verdiği zarar çok daha ağır, faturası çok daha yüklü.
Sigaraya kurban vermeyenimiz var mı?
Aptallığın âlemi yok. Haydi Türkiye, başarmalıyız!