Ölüm Nedenleri Arasında Sigara İlk Sırada

Ölüm Nedenleri Arasında Sigara İlk Sırada!TEKGIDA, 28.04.2008,

http://www.tekgida.org.tr/index.asp?sayfa=saglikdetay&haberid=5
TEKGIDA-İŞ, 28.04.2008, Prof. Dr. Yıldız TÜMERDEM, Çocuk Hekimi/Toplum Hekimi Uzmanı

Türkiye’de sigara tüketimi son 20 yılda yaklaşık yüzde 80 oranında arttı. Okullarda yapılan çalışmalar de acı gerçeği ortaya çıkardı:

Gecekondu bölgesindeki ilk öğrenim okulunda, sigarayla okula başlamadan önce tanışanların oranı yüzde 30. Bu çocukların evlerinde sigara içme oranı da 70.Aynı çocukların halen yüze 5’i sigara bağımlısı ve günde en az yarım paket sigara içiyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslar arası Çocuk Fonu(UNİCEF) tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, dünyada ilk 10 ölüm nedenleri arasında “ Tütün ve Tütün Ürünleri ” ilk sırada yer alıyor. Onu izleyen hastalık ve bozukluklardan; kalp- damar hastalıkları, değişik türde kanserler, özellikle de akciğer kanserleri. cinsel yolla bulaşan hastalıklar- HIV /AİDS, madde bağımlılığı, değişik kazalar, terör olayları ve beslenme bozukluklarının nedenleri arasında da “Sigara- Alkol- Madde” üçlüsünü düşünmeden edebilir miyiz? Gelin yeni bir yüzyılda, anne karnından başlayarak insanın sağlıklı ve mutlu yaşamını tehdit ettiği bilinen sigarayı sorgulamakla işe başlayalım.

Bilindiği gibi SİGARA, tütünün özel kağıtlara sarılmış biçimidir. Yaşamımızda bağımlılık sigara ile başlamaktadır. Sonra bira ile başlayan alkollü içecekler ve uçucu uyuşturucu ile başlayan değişik maddelerin denenmesi sonucunda gelişen madde bağımlılığı…Toplumda “Uyuşturucu Bağımlılığı” olarak bilinen bağımlılık, artık ilk öğrenim yaşındaki çocuklarımız bile tehdit edici boyutlara ulaşmıştır. Sokağa itilmiş 8-10 yaşlarındaki çocuklarımın sayıları gittikçe artıyor. Okullarda yaptığımız çalışmalar ve konuşmalarımız sırasında bu acı gerçeği bire bir yaşıyoruz. Eski yerleşimli bir gecekondu bölgesindeki bir ilk öğrenim okulunda, Sigarayla okula başlamadan önce tanışanların oranı % 30., bu çocukların evlerinde sigara içme oranı da % 70… Bu çocukların halen % 5’i sigara bağımlısı…Günde yarım/bir paket sigara içiyorlar.

Sigara ile başlayan yanlış yaşam ile, Bedensel- Akılsal / Ruhsal ve Sosyal / Toplumsal Sağlığımızı yitiriyoruz ama farkında değiliz. Hızla yok oluyor dünyamız ve güzel insanlarımız ama onun da farkında değiliz.

5 SANİYEDE BİR KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR

Dünya sağlık Örgütü’ne göre; dünya genelinde yaklaşık 4.9 milyon insan sigaradan kaynaklanan hastalık ve bozukluklardan yaşamlarını yitirmektedir. Önlem alınmazsa 20 yılda bu sayı 10 milyona ulaşacaktır. Şimdi olduğu gibi, bu sayının yaklaşık (% 70’i), yani 7 milyonu, gelişmekte olan ülkelerde olacaktır. Ülkemizde yazık ki, bunlar arasında yer alacak…

Dünyada her 4-5 saniyede 1 insan sigara bağımlılığı nedeniyle ölmektedir. Türkiye’de ise her yıl 100 binden fazla insan da benzer nedenlerle yaşamını yitirmektedir. Bir o kadarı hatta daha fazlası da hastalıklarla savaşmaktadır.

Savaş insana mutluluk getirebilir mi? Önlem alınmazsa Ülkemizde de, 20 yıl içinde bu sayı, bu gidişle, 250 bine, belki de 300 bine ulaşacaktır. Yapılan çalışmalardan yola çıkılarak dile getirilen bu değerler ürkütücüdür. Elimizdeki veriler, Ülkemizde tütün üretimimiz, günden güne artan dışa bağımlılığımız nedeniyle can çekişmektedir.

İÇİNDE BÖCEKLERİ YOK EDEN MADDELER VAR

Çiftçimiz ve işçimiz ekonomik olarak çöküş yaşamaktadır.Buna karşın, son 20 yılda Türkiye’de sigara tüketimi yaklaşık % 80 oranında artmıştır. Bu süre içinde, bir anlamda dünyayı tütün ile tanıştıran, İngiltere Kraliçesinin bahçesine tütün bile ektirten Amerika’da sigara kullanımı gittikçe azalmaktadır. Tüketim oranı yaklaşık % 30 azalmıştır.

Yanan bir sigara’nın içinde şimdilik bilinen 400 binden fazla madde vardır. Bunların yaklaşık 6 bininin zararlı olduğu da bilinmektedir. Bunların arasında, tütün bitkisinin tarlada korunması için kullanılan değişik kimyasal maddeler de yer almaktadır. Böcekleri yok eden bu maddeler, elbette insan için de zararlı olacaktır. Bu maddelerden bazılarını bilmemizde yarar görüyorum. Sigara yanınca katran ortaya çıkıyor..Filtreyi koklarsak anlarız..Hani kentlerde asfaltlarımızı kaplayan katran var ya işte o katran yenilir mi acaba?Katran hücreleri bozuyor, hücrelerin hızlı üremesi sonucunda Kanserin her türlüsü ortaya çıkmaktadır...Bu sonuç kaçınılmaz..

Tütün bitkisinde varolan Aromatik Hidrokarbonlar, akciğer kanserlerinin (yaklaşık % 90) başta gelen nedenidir. Hücreleri, uzun süreli, yavaş ve sinsi olarak etkilemektedir. Kaçışı yoktur bu acıklı sonun…

İDAM GAZI BİLE BULUNUYOR

Yanma ürünü olan dumanda, öncelikle, Egzoz gazları bulunmaktadır. Arabamız çalışır haldeyken arka borudan çıkan gazlardan karbon monoksit ve karbon dioksit yayılıyor çevreye yanan sigaramızdan.

İdam gazı(hidrojen siyanid),Çakmak gazı (Bütan),Ojemizi temizlediğimiz Aseton,Tuvaletleri temizlediğimiz Sülfürik asit, Sirke kokulu asetik asit, Arı sokunca kullandığımız Amonyak, Cinayetler için kullanılan Arsenik, Sinek öldürücü, ölüleri mumyalayan Formalin, Formik asit, Güve öldüren Naftalin, Roket yakıtı Metanol, Toluen, Radon, Sitrik asit-limon kabuğu- Askorbik asit, Naneyağı, Sediryağı, karamelyağı, Zeytinyağı, Badem yağı, Zencefil, Kişniş, Vanilya, Safran, Portakal kabuğu özü, havuç özü, tarçın aroması, Mentol, Çaydaki maddeler, Kahvedeki maddeler, Kakao, Tuz, Şeker,

Kabartma tozu (kalsiyum karbonat) vb. maddelerin içtiğimiz sigarayı zenginleştirdiği çalışmalarla kanıtlanmıştır. Gelelim Nikotin’ e : Bağımlılık yapan maddeler arasındaki yerini koruyor. Esrar ve Marihuana gibi olduğu da kanıtlanmıştır. Bu bilgilerden sonra karar yirmi birinci yüz yılda yaşamı yakalamış olan biz insanların. Dumansız, Sağlıklı, Dingin bir yaşam dileği ile...