Gel 18 ay gel

Gel 18 ay gelHürriyet, 09.01.2008,

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=7990571&yazarid=52

Hürriyet, 09.01.2008, Yurtsan ATAKAN, yurtsan@hurriyet.com.tr

Sigara müptelalarının içmeyenleri zehirlemesini yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesinin ertelenmesi doğru bir karar.

İnsanların birbirini zehirlemesine dur demek için 18 ay beklemenin neresi doğru diyeceksiniz belki. Kısmen haklısınız ama böylesi kapsamlı bir yasağın uygulanabilir olması için makul bir hazırlanma süresi de şart.

Sigara yasaklarını başarıyla uygulayan ülkelerin tümünde bu tür hazırlık süreleri kullanıldı.

Önemli olan bu hazırlık süresini iyi kullanmak.

Türkiye'de çoğu insan sigara yasaklarının ardındaki mantığı kavrayamamış durumda henüz.

Çoğunluk sanki sigara içmek toptan yasaklanıyormuş havasında. Yasaklanan sigara içmek değil, sigara içerken başkalarının sağlığına zarar vermek. Sigara yasaklarının başarılı olabilmesi için en başta herkesin bunun bir kendine zarar verme veya başkalarını rahatsız etme yasağı değil başkalarına zarar verme yasağı olduğunun bilincine varmasını sağlamak gerekiyor.

Hazırlık dönemi içinde yapılması gereken ikinci önemli şey ise, şikayet merkezleri kurmak. Yasağın uygulanabilmesi için kolluk güçleriyle koordineli çalışan, kolay ve hızlı erişilebilir şikayet hatlarının kurulması şart.

Bir de sigara içenlere göz yuman restoran, kafe gibi yerlere uygulanacak cezayla ilgili maddenin ya değiştirilmesi gerekiyor ya da çıkarılacak yönetmelikle doğru düzenlenmesi. Yasa sigara içilmesine göz yuman işyeri sahiplerinin önce uyarılmasını, ardından cezalandırılmasını öngörüyor. Yasakların uygulanabilmesi için, sigara içilmesine göz yuman işyeri sahiplerine hiçbir uyarı gerekmeksizin derhal ceza yazılmasını sağlamak şart. Yoksa bu iş tavsar...