Sigara tiryakileri için “Duman adası” yapalım!

Sigara tiryakileri için “Duman adası” yapalım!Akşam, 09.01.2008,

http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=104454,10,55&tarih=09.01.2008

Akşam, 09.01.2008, Mevlüt YENİ, mevlut.yeni@aksam.com.tr 

Yasallaşan sigara yasağı sadece bize özel bir durum değil. Dünyanın birçok medeni ülkesinde sigara sadece kapalı alanlarda değil, açık alanlarda bile yasak. İşin özüne bakarsak kısmi sigaraya içme yasağı bizde de vardı. Umuma açık birçok kapalı alanda para cezasını yazan tabelaları gördük. Şahsen merak ediyorum bugüne kadar kaç kişiye bu tabelalarda yazan ceza uygulanmıştır?
Bugünlerde sigara üreticileri ve satıcıları başta olmak üzere tiryakiler, yasağı nasıl deleriz planları yapıyor. Plana gerek yok. Çünkü bizde yasaklar delmek için vardır (!)
Ben sigara ile ilgim olmadığı için bu konuda rahatım. Türkiye ’de yasak yokken çalıştığım kurumlarda özellikle ortak kullandığımız çalışma odalarında sigara içilmesine hiç izin vermedim. Hatta bir ara her sigara başına para cezası uyguladım ve o parayla içmeyenlere hediye aldık. Yasağa kaç kişi uydu dersek? Cevap; fiyasko ! Hatta bir ara daha da radikalleşerek iş başvurusu yapanlara sigara içip içmediğini bile sorar hale geldim.
Sevgili Hüseyin Aydoğan ile seneler önce sahibi olduğu Radyo Toros Line aracılığıyla sigara bırakan dinleyicilere radyo hediye ederek, Türkiye ’de sigaranın bırakılmasına öncülük bile ettik. 1990’lı yıllardan söz ediyorum.
Dün mesai arkadaşım Deniz Akgün köşesine taşımış yasak konusunu. Bizim büroda bir gaz odası olmasına karşın tiryakiler çoğunlukta olduğu için görüyorum ki zaman zaman yasak deliniyor. Deniz ofiste yaptığı mini anketle mesai arkadaşlarımın sigara karnesini de ele vermiş oldu. Şimdi biz de bu ankete göre bir vaziyet planı geliştireceğiz elbette!
Bu arada asıl konuma geçmeden önce Türkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu ’nun yine Deniz ’in köşesine yansıyan ilginç bir açıklaması var ona değinmek istiyorum. Başkan Ağaoğlu , sigara yasağı gelirse Türkiye genelinde 450 bin kahvehane ve çay ocağının kapanacağını söylemiş. Kimsenin ekmeğinden, işinden gücünden, rızkından olmasını istemem ama sigara yasağı geldi diye kapanırlarsa da hiç üzülmem. Bizim ulusal tabirle mekanlar da “gaz odası” istiyormuş Ağaoğlu ! Valla başkanım biz çok yerde gördük o gaz odalarını ama kimse buna uymuyor! Onun için gel en iyisi sen de katıl bize ve kökünden çözelim bu işi!

Sigara içen tatilciler nereye gidecek?
Hazır bu konuyu tartışıyorken aklıma sigara içen yabancı misafirler geldi. Geçtiğimiz hafta Antalya valiliğinde gerçekleşen Turizm Tanıtma Konsey toplantısında Öger ’den Recep Yavuz ’un önerisi dikkat çekiciydi. Vali Yüksel ’in başkanlığında önce 2007’yi değerlendik, arkasından da 2008 stratejilerini konuşurken karşımda oturan Öger ’den Recep Yavuz önüme bir not koydu, aynen şu yazıyordu; “Sigara içen yabancılar bu yasak nedeniyle Türkiye ’ye gelmeyebilir. Bunun için mutlaka çözüm üretmemiz lazım. Mesela sigara içenler için kampanyalar açabiliriz” fikir güzel desem yukarıda yazdıklarımla çelişeceğim. Ancak öneriyi de çöpe atmamak lazım.
Recep haklı, dünyanın her köşesinde onca sigara içen tatilci var. Şimdi onlara bizde yasak var gelmeyin demek olur mu? Mesela, bir “Duman adası” veya “Duman oteli” yapabiliriz! Bu adada “Puro içenler”, “Pipo içenler” ve diğerleri için ayrı ayrı tesisler kurabiliriz.
Hatta bizim tiryakileri bile bu adaya gönderebiliriz, ne dersiniz? Hem döviz kaybımız olmaz hem de bizim tiryakilere rahat rahat içebilecekleri, içmeyenlere uzak bir alan meydana getirmiş oluruz. Yalnız ormanı olmayan bir ada olursa iyi olur.
Şimdi bana, arkadaş sen bir süre sonra içki içenler için de bir ada istersin! Onlara da Kardak adasını tahsis eder, sorunu kökünden hallederiz (!)

Daha ne istiyorsunuz?
İşin şakası bir yana Recep ’in önerisini mutlaka değerlendirmek, dikkate almak lazım.