Sigara içmeyelim

Sigara içmeyelimAkşam, 08.01.2008,

http://www.tumgazeteler.com/?a=2469857

Akşam, 08.01.2008, Selim KAZAK

Eleştirilerimi, övgülerimi kişiliklere yöneltmemeye, proje bazında yapmaya özen gösteririm. Böyle yamamanın yanlış olduğuna, haksızlık olduğuna inanırım. Bu güne kadar AKP nin çok sayıda projesini eleştirdiğimi bilirsiniz. Ama bu defa teşekkür etmek gerekiyor. Siz değerli okurlarım ve şahsım adına,AKP teşekkür ediyorum.

Ankara ’nın 7 kişilik dolmuşlarında sigara içildiği günleri anımsarım. Şehirlerarası otobüslerde daha düne kadar sigara içilirdi. Bursa otogarından hareket eden otobüslerde “BEBEKLER SİGARA İÇMESİN!” diye el duyurusu dağıtır, otobüslerde bulunan çocukları korumaya çalışırdık. Antalya’da sigara yasağı uygulanması, DUMAN AVCILARI kurulması için çok çalıştık. DUMAN AVCILARI’nın isim babası olmaktan her zaman onur duydum. Türkiye Çocukevleri Vakfı olarak yürüttüğümüz bu etkinlikler, tarihi doruk noktasına, AKP önderliğinde ulaştı. Antalya Valiliği , Belediye Başkanlığı , Antalya Koleji ve çok sayıda okulun katkılarıyla yürüttüğümüz çalışmalarımıza siz değerli okurlarımın bir şekilde katkı ve katılımınız oldu. İşte bu nedenlerle siz değerli okurlarım ve şahsım adına, yeni çıkan sigara yasağı yasası nedeniyle AKP ’ye teşekkür ediyorum.

Şimdi bütün mesele, yasanın uygulanmasında karşılaşılacak güçlükleri aşmakta. Şehirlerarası otobüslerde sigara içmenin yasaklanması halinde, kan gövdeyi götürür diyenler vardı. Yasaklardan sonra hiçbir olay olmadığı gibi yasaklara öncülük eden politikacıların oyları arttı. Sigara ve meyhane ile özdeşleştirilen sosyal demokratların hali ise ortada. Sadece kendileri kendilerini başarılı buluyor. İnsana değer vermeyen, insanca projelere öncülük etmeyen, yeniliğin önünde engel oluşturanlar devrimci olamazlar. Sigaranın yasaklanması devrimci bir harekettir ve bu AKP ’ye prestij kazandıracaktır. Tam anlamıyla illet olan sigara ile mücadeleye devam demeliyiz. Birlik beraberlik içerisinde, tıpkı terörle mücadele eder gibi mücadele etmeliyiz. Bu mücadele birliğine katılmayanlar prestij ve oy kaybetmeye mahkumdur. İnsan sağlığını yok etmek pahasına, sigara üzerinden para kazananlar her türlü hile ve desiseye başvuracaklardır. Yeni yasa ile bizler daha güçlüyüz. Bunun kıymetini bilelim ve sigara rantiyecilerinin oyununa gelmeyelim.