Dumansız Günler, Zaman, 04.01.2008

Dumansız GünlerZaman, 04.01.2008,

http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazarno=1049
Zaman, 04.01.2008, Mustafa ÜNAL, m.unal@zaman.com.tr

2008'in ilk günlerinde siyasetin mekânlarında hangi konu konuşuluyor biliyor musunuz? Sigara yasağını genişleten kanun...

Meclis'te görüşmeleri henüz tamamlanmadı, devam ediyor, büyük ihtimalle önümüzdeki hafta sonuçlanacak. Çankaya'dan dönmesi beklenmiyor. Sigara yasağına karşı tam bir siyasi mutabakat var. Sigara içen içmeyen fark etmiyor, milletvekillerinin desteği tam. Hatırı sayılır muhalefet yok. Bugünlerde siyasetin kulislerinde muhabbetler, espriler sigara üstüne. Tarihte tütün mamullerine getirdiği yasakla nam salan Dördüncü Murat'a gönderme yapanlar var.

Yasağın görüşüldüğü Genel Kurul renkli oturumlara sahne oluyor. Tiryaki milletvekilleri olumlu oy kullanırken 'Toplumun sağlığı için kendimizi feda ediyoruz.' diyor. Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan bunlardan biri... Aynı zamanda şair olan Ocaktan öteden beri pipo tiryakisi. Yıllardır bu alışkanlığını ara vermeden sürdürüyor. Dostları onu piposuz düşünemiyor. Oyunu hangi yönde kullandığını merak ettim, sordum 'Gözümü kırpmadan oyumu verdim.' dedi. Bu yasak, yürürlüğe girdiğinde onun yaşantısını derinden etkileyecek. Yasağı savunuyor, ama pipoyu bırakmaya niyeti yok. Bundan sonra daha zor şartlarda içebilecek. 'Çaresiz katlanacağız, bir yolunu bulacağız.' diyor. Kanun, hükümet tasarısı değil. Bir milletvekilinin teklifi. Altında Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl'ün imzası var. Erdöl, doktor. Çıkış noktası sağlık... Başbakan'ın desteği tam. Öteden beri Erdoğan'ın tütüne alerjisi olduğu biliniyor. Ağzında sigarayla gördüğü milletvekillerine takılmadan geçemiyor. Kızılcahamam toplantısında dışarıya çıkan bir milletvekiline 'Hayrola dumana mı gidiyorsun?' diye laf attığı, medyaya yansıdı. 'Bıraktım' imzasıyla sigara paketini teslim aldığı milletvekillerinin olduğunu biliyorum.

Yaşanan ilginç anekdotlar var. AK Parti'nin yeni kurulduğu günler... Erdoğan kurmaylarıyla genel merkezde toplantı yapıyor. Tartışmaların en hararetli yerinde büyük gürültüyle yangın alarmı başlıyor çalmaya. Herkeste panik, koşuşturma başlıyor. İtfaiyeye haber vermek için telefona sarılanlar var. Erdoğan sakin... 'Önce Hüseyin Besli'nin odasına bakın' diyor. Yangın alarmını çalıştıran, Besli'nin odasındaki yoğun dumanmış... İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli, Erdoğan'ın vazgeçiremediği tiryakilerden...

RP'nin eski milletvekillerinden İbrahim Halil Çelik'in 'Biz Allah'ın göğsü imanlı, ağzı dumanlı kullarıyız.' sözü unutulmaz. Dün konuştuk, 'Dumanı 8 yıl önce bıraktım.' dedi. Yeni düzenleme ile yasağın alanı alabildiğine genişletiliyor. Kapalı alanlarda içilmesi yasaktı zaten. Ancak bu tam anlamıyla uygulanamadı. İlk, Meclis kulislerinde delindi. Sigara yasağının bulunduğu bölgelerde elinde sigarayla dolaşan milletvekillerine sıkça rastlandı. Şimdi aynı milletvekillerinin yasağın kapsamını genişleten yasaya olumlu oy kullanması sevindirici.

Avrupa ve ABD'de sigara yasağı katı biçimde uygulanıyor. Yasa, çağdaş ve evrensel normlara uygun. Herkesin merak ettiği, acaba uygulanabilecek mi? Kapsamının çok geniş olduğu düşünüldüğünde güçlükler yaşanacağı söylenebilir. Köy kahvelerinden nargile salonlarına kadar uzanıyor. Son yıllarda büyük şehirlerin yanı sıra Anadolu'da nargile kafeler yaygınlaştı. Sigarayı dışarıda içme imkânı var. Ancak aynı şey nargile için söz konusu değil. Açık alanlarda içilmesi ancak yaz aylarında mümkün. Nargileyi kucaklayarak dışarıda içmek söz konusu olamaz. Meclis'te belki 'Sırtta taşıyacak bir düzenek yapılabilir' diye işi espriye vuranlar var.

Eğer yasak tam anlamıyla uygulanabilirse dumansız günlere doğru gidiyoruz demektir. Sigara sadece içeni değil çevresini de zehirliyor. İçene keyif, ama yanındakine işkence. Yasağı destekliyorum. Umarım yasak kâğıt üzerinde kalmaz, hakkıyla uygulanır.