Bu kamuoyunun zaferidir! Hürriyet,02.01.2008

Bu kamuoyunun zaferidir!Hürriyet, 02.01.2008,

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=7952526
Hürriyet, 02.01.2008, Mehmet Y. YILMAZ

TÜTÜN Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa’da yapılması planlanan değişiklikler, benim açımdan kamuoyunun zaferi olarak nitelenmeyi hak ediyor.

Yasa tasarısı ilk ortaya çıktığında, halkın yararlandığı kapalı alanlarda sigara içme yasağının istisnasız olması gerektiğini yazmıştım. Bu konuda yaratılacak istisnaların, yasağın uygulanmasını zorlaştıracağını ve eninde sonunda bu yasağı delme sonucu doğuracağını belirtmiştim.

Sadece ben değildim elbette bunları yazan. Birçok yorumcu da daha sonra benzer görüşleri savundu.

Ve yasa, şimdi olması gerektiği hale getiriliyor.

TBMM’yi ve hükümeti, kamuoyunun sesine kulak verdiği için kutlamalıyım.

Eğer bu yasa tam anlamıyla geçer ve uygulanırsa, bugünkü TBMM, Cumhuriyet tarihinin, kamu sağlığının korunması açısından en önemli kararını almış olacak.

Elbette yasayı çıkarmakla iş bitmiyor.

Yasanın uygulanmasını sağlayacak mekanizmaların da kurulması gerekiyor ki özellikle lokanta, bar, kahvehane gibi yerlerde uygulamadan sorumlu tutulması gereken kişiler, müşteriler olduğu kadar işletmeciler de olmalı.

Sigara içmeye teşebbüs edene ceza vermek yetmez, sigara içilmesine göz yuman işletmeci, kamu ve özel şirket yöneticisi konumundaki kişiler de ceza tehdidinin varlığını bilmeli.

Yasağın uygulanmasını sağlamak, uymayanları uyarmak ve gerektiğinde ilgili yerlere şikáyette bulunmak da biz vatandaşların görevidir.

Bu yasak, İtalya, İrlanda ve İngiltere gibi sigara tiryakilerinin ülkelerinde bile uygulanabildiğine göre, burada da uygulanabilir.

Yeter ki bu yasa, sigara içmenin zararlarının anlatıldığı ciddi kampanyalarla da desteklensin.

 
Sağlık Bakanlığı neden gecikti?

SAĞLIK Bakanlığı, elektronik sigara ve kartuşlarının yasaklanmasına karar verdi.

Yasak kararının gerekçesi, yüksek dozda nikotin alımına yol açtığı için bağımlılık yaratma riski ve sigara bırakmayı zorlaştırıcı nitelikte olması diye açıklanıyor.

Elektronik sigara kullanarak sigarayı bırakan arkadaşlarım var. Ama Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kurullarındaki hekimler ve eczacılar herhalde bu konuyu benden daha iyi biliyorlardır.

Bu nedenle gerekçeyle ilgili bir yorum yapamam.

Ancak sanırım şunu sormak hepimizin hakkı: Bu alet, bu kadar zararlıysa, neden bugüne kadar serbestçe ithal edilip satılmasına göz yumuldu?

Birçok vatandaş, sigarayı bırakacağım düşüncesiyle hiç de ucuz olmayan bu aletten satın aldı.

Türkiye gibi hızlı tüketim mallarının satışının önemli boyutlara ulaştığı bir ülkede, birçok vatandaşın parası, sırf Sağlık Bakanlığı, görevini zamanında yapmadığı için başkalarının cebine akıtıldı.

Halk sağlığını doğrudan ilgilendiren bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın bu kadar beklemesinin sebebi neydi?

Bunun da kamuoyuna tatmin edici bir şekilde açıklanması gerekiyor.

Bir ihmal varsa da sorumluların bunun bedelini ödemelerini beklemek hakkımızdır.