Tebrik ile tehdit aynı yazıda,Radikal,01.01.2008

Tebrik ile tehdit aynı yazıdaRadikal, 01.01.2008,

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=243218
Radikal, 01.01.2008, Hakkı DEVRİM, hdevrim@hurriyet.com.tr

Bekâra karı boşamak kolay, diye bir mesel var. Benimki öyle değil. 2008'de, ben tütünü bırakalı tam 20 yıl geride kalmış oluyor.
Kırk bir yıl süren bir yanlışın, ayıbın, kötü ve zararlı alışkanlığın sonunda, 1988'de rahat nefes alabilmiştim. Ailemdeki diğer tiryakiler de (dört çocuğum birden) beni takip edince, Allah biliyor ya başım göğe ermişti. Üçüncü nesil de hamdolsun, temiz ve rahat nefes alıp veriyor.
Dün Radikal'de, «Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun»un Meclis'te görüşülmeye başladığını ve 1. maddesinin kabul edildiğini, müzakerelere çarşamba gününden itibaren devam edileceğini okuyordum. CNN Türk'ün bir haberine de kulak verdim: Sabetay Varol'un bildirdiğine göre, hayli katı bir yasak kanunu da Fransa'da, 2 ocak tarihinde (yani yarın) yürürlüğe giriyormuş; 68 avrodan başlayan cezalar 750 avroya kadar çıkıyor.
Bizde müzakere edilen de hayli kapsamlı bir yasak. Kanundaki yasakların dökümü dün Radikal'de, Cihannüma kadar yer kaplamıştı. Kahve, lokanta, otel, açıkhavadaki spor, kültür, sanat faaliyetleri, kısası kamuya açık her yer yasak alanına giriyor. Sigara ancak, şimdiden gaz odası adı takılan özel bölmelerde içilebilecek; oraya girmek için de 18 yaşını bitirmiş olmak lazım. 500'en 250 000 liraya kadar para cezaları. Sigara satılacak yerler de kısıtlanmış olacak.
Tasarının kararlı bir havası var. Sigara reklamı yasak. Nakli bile ağır şartlara bağlanmış.
6 aylık süre var. İçmeye devam etmek isteyecek kural-tanımazlarla, en ön saflarda ben de kavga edeceğim.
Peşinen söyleyeyim, dedim. Yeni yıllarınıza bereket!