Sigara, milli içeceğimiz olmasın!

Sigara, milli içeceğimiz olmasın!Hürriyet, 21.11.2007,

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/7730544.asp?yazarid=148&gid=61&sz=74641

Hürriyet, 21.11.2007, Mehmet Y. YILMAZ

MİLLİ Takımı Türkiye’ye getiren uçakta, Futbol Federasyonu’nun misafiri olan kişilerin baca gibi sigara dumanı tüttükleri haberlerini gazetelerde okudum.

Futbolcular dumandan rahatsız oldukları için uçağın arka tarafına kaçmışlar ama bir uçağın içinde dumandan kaçmak ne kadar mümkün olabilir ki?

Oysa o kişilerin üç gün geçirdikleri Oslo’da sigara içmediklerine de hiç kuşku yok.

Çünkü Oslo’da halka açık kapalı alanlarda sigara içebilmeleri mümkün değildi.

Lokantalarda, kahvelerde, barlarda, alışveriş merkezlerinde oturdular, dolaştılar ve kendileri dahil kimseyi zehirleyemediler.

Ama Türkiye’ye giden bir özel uçağa binince de paketlere sarıldılar, hem kendilerini hem de sigara içmeyenleri kanser yaptığına hiç kuşku bulunmayan sigara dumanı ile zehirlediler.

Sadece bu basit örnek bile halka açık kapalı alanlarda sigara içme yasağının nasıl sonuçları olabileceğini gösteriyor. Oslo’da kimse zehirlenmiyor; çünkü sigara yasağı istisnasız uygulanıyor.

Bu masada sigara içilir, yan masada içilmez gibi çocuk kandıracak türden bir yasaklama değil bu.

TBMM’de bulunan sigara içme yasağı ile ilgili yasada ise milletvekilleri istisnalar yaratma peşindeler.

Havalandırması yeterli olması koşuluyla bazı yerlerde sigara içilmesine izin verilecekmiş. Bu nasıl saptanacak, kim karar verecek, orası meçhul.

Bunun bir tek sonucu olabilir: Sigara yasağı uygulanamaz, eski düzen göstermelik ayrımlarla sürüp gider.

Sigara içme yasağını istisnasız olarak uygulamak zorundayız. Milletvekilleri, yasada istisnalar yaratmak peşinde koşmadan önce o mekánlarda kendi çocuklarının da bulunabileceğini hiç unutmamalılar.