Sigara yasağı ciddi iş,Hürriyet,14.11.2007

Sigara yasağı ciddi işHürriyet, 14.11.2007,

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/7685845.asp?m=1

Hürriyet, 14.11.2007, Yurtsan ATAKAN, yurtsan@hurriyet.com.tr

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in sigara yasaklarıyla ilgili mantık dışı sözleri için Şaka yapmış olmalı, diyor.

Keşke öyle olsa ama hiç sanmıyorum. Şahin diyor ki, Vatandaşımızın zaten elinde bir sigarası kaldı. Ona da fazla müdahale etmeyelim... Böyle şaka mı olur? Bunu söyleyen Adalet Bakanı yarın, Vatandaşımızın elinde bir tabancası kaldı. Ona da fazla müdahale etmeyelim, düğünlerde filan havaya serbestçe ateş açsın veya Polisimizin elinde bir rüşveti kaldı. Ona da fazla müdahale etmeyelim, derse şaka deyip geçiştirecek miyiz?

Bakan Şahin, Kanun teklifi görüşülürken maddelerinin Türkiye gerçeklerine uygun şekilde yeniden gözden geçirilmesinde ve uygulama kabiliyeti olacak bir hale getirilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum, diye devam etmiş. İki hafta önce bu yasa teklifi, milletvekillerince mutlaka sulandırılmaya çalışılacaktır, aman tütün tüccarlarının oyununa gelmeyelim demiştim. İlk sulandırma girişiminin bir bakandan geleceğini beklemiyordum doğrusu.

Adalet Bakanı, yasanın uygulamada zorluk getirceğini, yasakların denetlenemeyeceğini iddia etmiş. Merak etmesin, eğer gerekli önlemler alınır, yasanın uygulamasına yönelik yönetmelikler doğru çıkartılırsa hiç sorun olmaz. Yeter ki siz insanların başkalarını zehirleme özgürlüğü olmadığını zihnen kabul edin.

Tüm sorun bu noktada düğümleniyor. Adalet Bakanı Şahin, belli ki sigara içmeyi bir hak, bir özgürlük olarak gören çarpık mantığın esiri olmuş. Evet sigara içmek bir hak ama sadece ve sadece yanlız başınayken kullanılabilecek bir hak.